Rekordní počet uprchlíků se loni do EU dostal přes Španělsko. Bylo jich 58 tisíc, polovina neměla doklady | Reflex.cz
nahoru

Rekordní počet uprchlíků se loni do EU dostal přes Španělsko. Bylo jich 58 tisíc, polovina neměla doklady

Daniel Baret4. ledna 2019 • 17:39
Uprchlíky mířící do EU po moři v roce 2018 nejčastěji přijímalo Španělsko
Uprchlíky mířící do EU po moři v roce 2018 nejčastěji přijímalo Španělsko
• foto: 
Profimedia

Španělsko v minulém roce zaznamenalo nový rekord v počtu uprchlíků, kteří se na jeho území dostali po moři. Bylo jich 58 000 a pocházejí především z afrických států, hlavně z Maroka, Alžírska, Mali a Guineje. Podle expertů to může představovat i bezpečnostní riziko, protože polovina z nich neměla jakékoli doklady. Rekordní byl loni bohužel i počet těch, kteří při cestě po moři do Španělska zahynuli. Těchto osob bylo téměř 800, i když tento údaj může být nepřesný. Informace zveřejnila Mezinárodní organizace pro migraci (OIM).

Španělsko v pomyslném žebříčku loni s 58 tisíci uprchlíky, kteří do této země připluli po moři, přeskočilo v rámci Evropské unie Itálii, Řecko, Kypr i Maltu. Zatím rekordní počet uprchlíků se přitom v minulosti po moři dostal do Španělska v roce 2006, tehdy to bylo 39 180 lidí. V té době většina z nich připlula z Afriky na provizorních plavidlech na Kanárské ostrovy.

Jen přes Středozemní moře emigrovalo do Evropy v minulém roce podle Mezinárodní organizace pro migraci 114 941 lidí. Navíc se zdá, že migrační vlna přes moře bude pokračovat, protože v prvních dnech letošního roku už připlulo do Evropy několik stovek migrantů. Vše nasvědčuje tomu, že pašování uprchlíků do EU je pro některé převaděčské gangy pořád velmi výnosným byznysem, přestože orgány Evropské unie v posledních letech několikrát prohlásily, že tomu zabrání.

Rvačku Kanaďanů se Sověty nepřerušilo ani zhasnutí světel. Podívejte se na největší…

Migrace i z Venezuely

Do Španělska mířili uprchlíci po moři zejména proto, že nová italská vláda je často odmítala přijmout. V roce 2017 totiž putovali především do Itálie. Desítky tisíc migrantů pořád míří po moři také do Řecka, loni to bylo více než 32 tisíc lidí.

Španělsko se kvůli liberální migrační politice stalo loni i zemí, kam masově přijížděli migranti z jihoamerické Venezuely, kde je velmi složitá politická a ekonomická situace. Loni dorazilo do Španělska kolem 60 tisíc Venezuelanů a celkově jich tam už žije na 300 tisíc. Vybírají si tento stát EU především pro kulturní a jazykovou blízkost.

Uprchlická nebo uprchlíkova krize? Nový český seriál mapuje cestu několika migrantů…
Jste zahlceni negativními informacemi? Novinové koláže odhalují nový rozměr tradičních …

Daniel BaretVolby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,760
23,150
29,280
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější