nahoru

Modelkou v sedmdesáti? Ruské babičky boří stereotypy o stáří

Martin Bartkovský 24. ledna 2022 • 10:00
Modelkou v sedmdesáti? Ruské babičky boří stereotypy o stáří
foto: Igor Gavar, koláž reflex.cz

Ruský fotograf Igor Gavar díky svému projektu "Olduška" objevuje ruské seniorky vymykající se zažité představě bábušky, která jen sedí doma, na klíně má vnoučata a vaří pelmeně. Dámy ale nefotí jen pro rozšíření svého portfolia, jejich fotky se objevují i na stránkách módních časopisů.

Olduška je spojení anglického slova old (starý) a ruského babuška. Igorovým cílem je ukázat krásu starých lidí, jejich vzhled a styl, který je hoden opravdových modelek. Pro jednasedmdesátiletou Olgu Kondračovovou je pózování pro ženský časopis způsobem, jak bojovat proti zažitým představám o starých lidech. "Už je mi přes sedmdesát, ale můj život teprve začíná a je tak zajímavý," svěřuje se štíhlá dáma v elegantním studiu uprostřed Moskvy, kde pózuje pro ruské vydání časopisu Cosmopolitan.

Víte, co je to andropauza? Více se dozvíte zde >>>

Olga Kondračovová toho ve svém životě zažila už hodně: zúčastnila se zoologických expedicí po Rusku, hrála vedlejší malé filmové role a dnes je modelkou. Vysvětluje, že se tomuto povolání nikdy neučila, ale že ji vždy fascinovalo. "Zjišťuju, jak se ze mě stává někdo jiný. Když jsem pěkně učesaná, hezky nalíčená a dobře oblečená a hrají k tomu pěknou hudbu, je to úžasné, nedá se to s ničím srovnávat," tvrdí.

Igoru Gavarovi se podařilo uspořádat četná společná fotografování s desítkami "babiček", mezi nimiž byla Olga Kondračovová, ale také osmdesátiletá bývalá letuška Irina Denisovová nebo čtyřiašedesátiletá inženýrka na penzi Ljudmila Brajkinová. Své modelky nachází na ulici, v supermarketech, na tanečních parketech nebo v kavárnách. V Rusku s jeho stárnoucí populací činí průměrný důchod v přepočtu 5400 korun. Tento projekt tak modelkám dává možnost trochu si přivydělat.
Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.