nahoru

Modelkou v sedmdesáti? Ruské babičky boří stereotypy o stáří

Martin Bartkovský29. prosince 2016 • 12:30
Modelkou v sedmdesáti? Ruské babičky boří stereotypy o stáří
foto: Igor Gavar, koláž reflex.cz

Ruský fotograf Igor Gavar díky svému projektu "Olduška" objevuje ruské seniorky vymykající se zažité představě bábušky, která jen sedí doma, na klíně má vnoučata a vaří pelmeně. Dámy ale nefotí jen pro rozšíření svého portfolia, jejich fotky se objevují i na stránkách módních časopisů.

Olduška je spojení anglického slova old (starý) a ruského babuška. Igorovým cílem je ukázat krásu starých lidí, jejich vzhled a styl, který je hoden opravdových modelek. Pro jednasedmdesátiletou Olgu Kondračovovou je pózování pro ženský časopis způsobem, jak bojovat proti zažitým představám o starých lidech. "Už je mi přes sedmdesát, ale můj život teprve začíná a je tak zajímavý," svěřuje se štíhlá dáma v elegantním studiu uprostřed Moskvy, kde pózuje pro ruské vydání časopisu Cosmopolitan.

Neuvěříte, že to nejsou fotografie. Malíř zachytil křehký půvab ženského těla

Olga Kondračovová toho ve svém životě zažila už hodně: zúčastnila se zoologických expedicí po Rusku, hrála vedlejší malé filmové role a dnes je modelkou. Vysvětluje, že se tomuto povolání nikdy neučila, ale že ji vždy fascinovalo. "Zjišťuju, jak se ze mě stává někdo jiný. Když jsem pěkně učesaná, hezky nalíčená a dobře oblečená a hrají k tomu pěknou hudbu, je to úžasné, nedá se to s ničím srovnávat," tvrdí.

Igoru Gavarovi se podařilo uspořádat četná společná fotografování s desítkami "babiček", mezi nimiž byla Olga Kondračovová, ale také osmdesátiletá bývalá letuška Irina Denisovová nebo čtyřiašedesátiletá inženýrka na penzi Ljudmila Brajkinová. Své modelky nachází na ulici, v supermarketech, na tanečních parketech nebo v kavárnách. V Rusku s jeho stárnoucí populací činí průměrný důchod v přepočtu 5400 korun. Tento projekt tak modelkám dává možnost trochu si přivydělat.

Odvážný krok kalendáře Pirelli. Dokonalé modelky vyměnili za slavné herečky bez make-upu
Ebenové krásky z minulého století: Podívejte se na 100 let staré akty afrických žen od…

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,770
22,750
28,640
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější