nahoru

Designová lahev k výročí Československa se vydražila pro charitu za rekordních 700 000 korun

Viliam Buchert 21. prosince 2018 • 12:30
Designové lahve byly vydraženy letos za rekordní cenu pro Centrum Paraple, které pomáhá nemocným.
Designové lahve byly vydraženy letos za rekordní cenu pro Centrum Paraple, které pomáhá nemocným.
• foto: 
Centrum Paraple

Dražba umělecké kolekce pivních lahví Pilsner Urquell je už od roku 2012 tradiční předvánoční charitativní akcí, jejíž výtěžek je určen Centru Paraple, tedy na pomoc lidem s poškozením míchy. Letos vynesla dražba celkem 2 759 988 korun a za jednu z originálních láhví podle návrhu Václava Mlynáře a Jakuba Pollága ze studia deFORM zaplatil dražitel až 700 tisíc korun. Podle pořadatelů se tak stala druhou nejdražší lahví podobného druhu na světě.

„Centrum Paraple vzniklo a existuje především díky lidské solidaritě. Tato dražba originálních pivních lahví, nám každý rok pomáhá zajistit naši činnost,“ říká spoluzakladatel Centra Paraple, herec a režisér Zdeněk Svěrák.

„Myšlenka propojení tradičních českých řemesel, zapojení designerů a následné dobročinné dražby je krásná. Lidé tímto způsobem významně přispívají a pomáhají zabezpečovat kvalitní péči našim klientům,“ dodává i ředitel Centra Paraple David Lukeš, který je sám upoután na vozík.

Výtěžek aukce Paraple na zajištění provozu budovy a potřebné opravy a údržbu, na nákup sportovních a rehabilitačních pomůcek a také na mzdové náklady zdravotních sester, které se starají o klienty.

Letošní umělecké lahve (bylo jich celkem 10) měly výjimečný design – každá z nich připomíná jednu mimořádnou událost našich novodobých dějin a vyrobeny byly v rámci oslav 100. výročí založení Československa. Tvůrci Václav Mlynář a Jakub Pollág, umělečtí ředitelé sklárny Bomma, do jejich podoby promítli přelomová výročí československé státnosti. Dražitelé si tak pořídili artefakty, které oslavují například vznik samostatného Československa, Charty 77 nebo sametové revoluce z roku 1989.

V souvislosti s touto charitativní akcí je zajímavé, že stát, který se v poslední době tak často chlubí tím, jak přidává peníze potřebným, dostává od Centra Paraple na sociálních a zdravotních odvodech více, než nemocným přes tuto organizaci dá.

Diskuse ke článku