Designová lahev k výročí Československa se vydražila pro charitu za rekordních 700 000 korun | Reflex.cz
nahoru

Designová lahev k výročí Československa se vydražila pro charitu za rekordních 700 000 korun

Viliam Buchert21. prosince 2018 • 12:30
Designové lahve byly vydraženy letos za rekordní cenu pro Centrum Paraple, které pomáhá nemocným.
Designové lahve byly vydraženy letos za rekordní cenu pro Centrum Paraple, které pomáhá nemocným.
• foto: 
Centrum Paraple

Dražba umělecké kolekce pivních lahví Pilsner Urquell je už od roku 2012 tradiční předvánoční charitativní akcí, jejíž výtěžek je určen Centru Paraple, tedy na pomoc lidem s poškozením míchy. Letos vynesla dražba celkem 2 759 988 korun a za jednu z originálních láhví podle návrhu Václava Mlynáře a Jakuba Pollága ze studia deFORM zaplatil dražitel až 700 tisíc korun. Podle pořadatelů se tak stala druhou nejdražší lahví podobného druhu na světě.

„Centrum Paraple vzniklo a existuje především díky lidské solidaritě. Tato dražba originálních pivních lahví, nám každý rok pomáhá zajistit naši činnost,“ říká spoluzakladatel Centra Paraple, herec a režisér Zdeněk Svěrák.

„Myšlenka propojení tradičních českých řemesel, zapojení designerů a následné dobročinné dražby je krásná. Lidé tímto způsobem významně přispívají a pomáhají zabezpečovat kvalitní péči našim klientům,“ dodává i ředitel Centra Paraple David Lukeš, který je sám upoután na vozík.

Děti k pronájmu: Zrůdný průmysl indických sirotčinců vydělává na turistech

Výtěžek aukce Paraple na zajištění provozu budovy a potřebné opravy a údržbu, na nákup sportovních a rehabilitačních pomůcek a také na mzdové náklady zdravotních sester, které se starají o klienty.

Letošní umělecké lahve (bylo jich celkem 10) měly výjimečný design – každá z nich připomíná jednu mimořádnou událost našich novodobých dějin a vyrobeny byly v rámci oslav 100. výročí založení Československa. Tvůrci Václav Mlynář a Jakub Pollág, umělečtí ředitelé sklárny Bomma, do jejich podoby promítli přelomová výročí československé státnosti. Dražitelé si tak pořídili artefakty, které oslavují například vznik samostatného Československa, Charty 77 nebo sametové revoluce z roku 1989.

V souvislosti s touto charitativní akcí je zajímavé, že stát, který se v poslední době tak často chlubí tím, jak přidává peníze potřebným, dostává od Centra Paraple na sociálních a zdravotních odvodech více, než nemocným přes tuto organizaci dá.

Očima libertariána: Petice za porodní domy a centra
Roman Kříž 19. prosince 2018 • 10:39

Očima libertariána: Petice za porodní domy a centra

Interpol varuje před novou vlnou terorismu v Evropě, Islámský stát zde působí v podzemí
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější