nahoru

Násilné demonstrace ve Francii: Policista přišel při zásahu o ruku

Clara Zangová 21. listopadu 2018 • 17:20
Násilné demonstrace ve Francii: Policista přišel při zásahu o ruku
foto: Reuters

Ve Francii už se několik dnů skloňuje sousloví „gilets jaunes“ neboli žluté vesty. Jedná se o hnutí, které bojuje proti plánovanému zvýšení daně z pohonných hmot. Demonstranti ve žlutých vestách od soboty blokují důležité dopravní uzly na různých místech v zemi a protesty se zvrhly v násilné. Kromě toho, že minulou sobotu zemřela jedna žena, přišel v noci na středu jeden zasahující policista o ruku. K neštěstí došlo v zámořském departementu La Réunion.

Francouzský ostrov La Réunion je od soboty paralyzovaný. Podle francouzských médií se potýká s největšími násilnostmi za posledních 30 let. Dnes v noci, když zasahovaly policejní jednotky, házeli protestující po policejních autech kamení a v jednom z aut vybuchl granát. Policista ve voze přišel o ruku. Dalších 15 policistů utrpělo lehčí zranění.

„Prožíváme to velmi těžce, mohlo se to stát komukoliv z nás. Situace začíná být velmi komplikovaná,“ řekl Idriss Rangassamy z Alliance Police k neštěstí. Ministr vnitra a zahraničí zveřejnili komuniké, v němž vyjádřili solidaritu se zraněným policistou a svou podporu zásahovým jednotkám. Během úterního večera musela policie zasahovat 38krát, přestože na některých místech platí od 21 do 6 hodin zákaz vycházení.

V sobotu zemřela 63letá demonstrantka u neohlášeného zátarasu v Savojsku. Najela do ní řidička, která vezla dceru k lékaři. Prý zpanikařila, když jí demonstranti začali bouchat do auta, a do davu najela. Účastníka protestů přejelo auto i v Arrasu na severu Francie. Ten byl s těžkými zraněními převezen do nemocnice.

„Žluté vesty“ chtějí dát najevo rozhořčení z plánovaného zvýšení daní z pohonných hmot, které by mělo vejít v platnost od ledna. Ceny nafty vzrostly ve Francii od počátku roku o 23 procent. V přepočtu je průměrná cena za litr nafty lehce přes 39 korun. Macronova vláda letos zvýšila daň z uhlovodíkových paliv a demonstranti prezidenta obviňují, že opustil obyčejné lidi.

Diskuse ke článku