Palestinci odsoudili celebrity, jako je Schwarzenegger, Seal nebo Pharrell Williams, protože podpořili Izrael | Reflex.cz
nahoru

Palestinci odsoudili celebrity, jako je Schwarzenegger, Seal nebo Pharrell Williams, protože podpořili Izrael

Daniel Baret12. listopadu 2018 • 18:00
Americký rapper Pharrell Williams rozhněval Palestince, protože vystoupil na večeru pro izraelskou armádu.
Americký rapper Pharrell Williams rozhněval Palestince, protože vystoupil na večeru pro izraelskou armádu.
• foto: 
Foto Reuters, ČTK, EPA

Hollywoodské celebrity jako producent a rapper Pharrell Williams, zpěvák Seal, zpěvačka Katharine McPhee, skladatel David Foster či herci Arnold Schwarzenegger, Ashton Kutcher, Gerard Butler a Andy García, se ocitli v nemilosti palestinských aktivistů. Zúčastnili se totiž v Los Angeles nadačního večera, na kterém organizace Friends of the Israeli Defence Forces, shromáždila od 1200 hostů kolem 60 milionů dolarů pro rodiny padlých izraelských vojáků i pro zraněné veterány a jejich pomoc při opětovném začleňování do společnosti.

Palestinci tvrdí, že příspěvky pro příslušníky izraelské armády a jejich rodiny jen dál zhorší situaci na Blízkém východě a utrpení lidí. „Budou sloužit k dalšímu zabíjení civilistů,“ řekl podle webu Middle East Eye palestinský aktivista Ahmed Abú Artema z pásma Gazy.

Pořadatelé akce naopak argumentují tím, že se nejedná o získávání peněz přímo pro izraelskou armádu, ale pro rodiny a bývalé vojáky, kteří byli buď zabiti či zraněni v konfliktu, který mezi Palestinci a Izraelci přetrvává po desetiletí. A vybráno bylo letos rekordních 60 milionů dolarů.

Neobvyklá politická a společenská krize: Tanzanii ovládl neklid kvůli kešu oříškům

Na paškál se dostal i rapper Pharrell Williams, který na nadačním večeru, jenž se uskutečnil 1. listopadu v Los Angeles, hostům zazpíval. Přitom Williams například poměrně tvrdě kritizuje amerického prezidenta Donalda Trumpa, který je považovaný za silného spojence Izraele.

Kritika Palestinců se objevila několik dní poté, co se některé fotografie ze slavnostního galavečera objevily na sociálních sítích.

Němci vymysleli nové uplatnění pro uprchlíky. V muzeích budou dělat prohlídky v arabštině

„Pro nás má každý, kdo financuje izraelskou armádu, na rukou krev,“ dodává Ahmed Abú Artema. Někteří Palestinci pak na sociálních sítích tvrdili, že dary od celebrit umožní Izraeli „zintenzivnit okupaci palestinských území“.

Spojené státy přitom už za prezidenta Baracka Obamy podepsaly se židovským státem v roce 2016 dohodu o americké pomoci v hodnotě rekordních 38 miliard dolarů, která na deset let pomůže s vyzbrojováním izraelské armády. Slavnostní večer v Los Angeles ale neshromažďoval peníze na zbraně, ale na pomoc lidem, kteří jí potřebují. Palestinci například pomlčeli o tom, že především arabské státy a země Evropské unie financují rodiny palestinských teroristů, kteří jsou momentálně v izraelských vězeních.

Vtip roku: Ministr dopravy Ťok k nám přivábil světovou konferenci o silnicích
Zemřel novinář Jan Petránek. V srpnu 68 vysílal z ostřelované budovy Českého rozhlasu

Daniel BaretVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt
PREMIUM X Situace Andreje Babiše: Co může premiér ve svém trestním stíhání použít jako záchrannou brzdu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!
PREMIUM X JXD: Tachyonová komora funguje! Kouřím o cigaretu méně!
PREMIUM X Jako kůl v plotě: Vystoupení, které vstoupilo do dějin české politiky. Znamenalo začátek konce komunismu

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější