Němci vymysleli nové uplatnění pro uprchlíky. V muzeích budou dělat prohlídky v arabštině | Reflex.cz
nahoru

Němci vymysleli nové uplatnění pro uprchlíky. V muzeích budou dělat prohlídky v arabštině

Johana Kudrnová9. listopadu 2018 • 13:30
V některých muzeích v Německo bude možno mít výklad v arabštině.
V některých muzeích v Německo bude možno mít výklad v arabštině.
• foto: 
Twitter

Hojně diskutovaná otázka začleňování uprchlíků z arabských zemí možná dostala novou dílčí odpověď. Berlínské státní muzeum a Německé historické muzeum přišly se společným nápadem zaměstnat vybrané uprchlíky jako průvodce uměleckými a historickými expozicemi. Vzhledem k tomu, že se v důsledku příchodu statisíců imigrantů hovořících arabsky stává jazyk v Německu poměrně běžně užívaným, nápad má, zdá se, šanci proniknout i do jiných oborů.

Německý projekt nese název Multaka. Během posledních tří let zaznamenal v hlavním města velký úspěch. Nejen, že návštěvníci ocenili nabídku prohlídek v arabštině s průvodci, kteří mají k exponátům, pocházejícím z jejich bývalých domovin, zvláštní vztah. Prostřednictvím interakce s Němci si navíc mnozí zlepšili němčinu.

V současné době komunikují organizátoři projektu s pařížským Louvrem a Museem moderního umění v New Yorku. Obě instituce by koncept rády převzaly. Úspěšně se kromě Berlína rozběhnul už v oregonském Portlandu a také v britském Oxfordu.

Křišťálová noc v Německu: Záminkou běsnění nacistů se stala vražda německého úředníka v…

Univerzitní město si Multaku upravilo pro potřeby svého Vědeckého muzea a Muzea Pitt Rivers. Vědecké muzeum uprchlíky připravuje na prohlídky zaměřené na sbírku astronomických předmětů. Vystavené vynálezy jsou většinou arabského původu. Osm s dvaceti šesti účastníků projektu tak zde bude od konce letošního roku provádět návštěvníky v arabštině.

V Muzeu Pitt Rivers pak skupinu uprchlíků zaměstnanci postupně zasvěcují do tajů kurátorství. Nováčci ve světě umění se učí, jak pozorovat a hodnotit vzácné tkaniny z Blízkého východu. Kurátoři jim také ukazují, jak látky připravit na vystavení.

Organizátoři Multaky z různých zemí se shodují, že práce v rámci kolektivu muzeí uprchlíkům pomáhá s integrací do společnosti a osvojením si jazyka. Zároveň se však díky možnosti provádět návštěvníky cítí užiteční.

Bad Schandau: Užijte si adrenalin i zenový klid v německém lázeňském městečku
Markéta a Michael Foktovi 5. listopadu 2018 • 12:12

Bad Schandau: Užijte si adrenalin i zenový klid v německém lázeňském městečku

6 důvodů, proč je zálohování PET lahví nesmysl: Zkušenosti z Německa, zhoršení…Klíčová slova: Německo, práce, zprávy, uprchlíci, muzeum


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější