Otec Ivany Trumpové donášel na svého zetě StB. Informace putovaly až do Moskvy | Reflex.cz
nahoru

Otec Ivany Trumpové donášel na svého zetě StB. Informace putovaly až do Moskvy

Johana Kudrnová30. října 2018 • 09:40
Otec Ivany Trumpové donášel na svého zetě StB. Informace putovaly až do Moskvy
foto: Pinterest

Nové dokumenty i nová svědectví potvrdily, že současného amerického prezidenta Donalda Trumpa měla v 80. letech v hledáčku československá StB. Spojkou nebyl nikdo jiný než rodina Trumpovy první ženy Ivany. Její otec Miloš Zelníček figuruje v dokumentech tajné policie jako konfident až do roku 1989. Informace přineslo společné pátrání týdeníku Respekt a britského deníku Guardian.

Špionáž byla vedena ze Zlína, kde Ivana Trumpová vyrostla a který se svým manželem a dětmi v 80. letech navštěvovala. Miloš Zelníček, jenž zemřel v roce 1990, předával informace o podnikání a politických známostech Donalda Trumpa místní StB. Ta poté získané informace postupovala dál.

Podle nových zjištění měla práce na sledování Donalda Trumpa zesílit kolem prezidentských voleb v roce 1988, které později vyhrál republikán George Bush. Informace o zákulisí prezidentského klání měla Ivana Trumpová svému otci předat při návštěvě Československa těsně před volbami.

Tropický Trump povede Brazílii. Přichází konzervativní revoluce, nebo zastánce diktatury?

Tajná služba se o tehdy dvaačtyřicetiletého Trumpa zajímala také z toho důvodu, že se už tenkrát současný prezident netajil svou touhou dostat se do Bílého domu. O úřadu prezidenta se poprvé zmínil v roce 1987 poté, co se svou ženou navštívil na pozvání sovětského velvyslance ve Washingtonu Moskvu a Petrohrad.

Ivana Trumpová byla důstojníky StB dlouhodobě považovaná za velmi dobrý zdroj informací. Nejen, že měla americké občanství a movitého manžela, zároveň se také pohybovala v nejvyšších politických kruzích.

Trumpova Amerika je první na světě v žebříčku konkurenceschopnosti, Česko je na 29. místě

Cílem StB bylo podle agenta Petera Surého získat detailní informace o americké zahraniční politice a ekonomice. Potvrdit, zda pražské ústředí StB předávalo získané poznatky KGB se bývalí konfidenti, které média oslovila, zdráhají.

Po zvolení Donalda Trumpa prezidentem v roce 2016 se spekulovalo o jmenování jeho bývalé manželky do funkce americké velvyslankyně v Česku. Kladně se k možnému jmenování vyjádřil i český prezident Miloš Zeman. Trumpová však nabídku odmítla.

Kauza Kavanaugh: Soudce odsouzen bez soudu aneb Křivé obvinění jako nástroj hledání…
Trumpovo jednání posiluje protiamerické procesy. Bude Evropa stát proti USA na Blízkém …
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Nový feudalismus na postupu: Klimatická opatření mohou Evropu přivést k hladomoru
PREMIUM X Svět rakve, fotbalu a lejzru aneb Od festivalu kýče a pragmatismu až k festivalu světel
PREMIUM X Šmejdi dál kasírují a důchodci se dál zbavují úspor. Český mincovní obchod se po třech letech nezměnil
PREMIUM X Zrcadlo českého národa: Karel Gott si v roce 1977 zvolil stranu hřiště. A vybral si špatně
PREMIUM X Jak na pazourek? Zkušený mistr řemesla vás naučí nejlepší řemeslné triky neandertálců

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější