nahoru

V dražbě byla prodána nejdražší láhev skotské whisky, stála 24,7 milionu korun

Daniel Baret 5. října 2018 • 15:50
V dražbě byla prodána nejdražší láhev skotské whisky, stála 24,7 milionu korun
foto: Bonhams

Láhev extrémně vzácné skotské whisky Macallan Valerio Adami, která byla vyrobena v roce 1926, byla ve středu prodána na dražbě v Edinburghu za 848 750 liber (v přepočtu přes 24,7 milionu korun). Aukční síň Bonhams, která prodej realizovala, oznámila, že se jedná o vůbec nejdražší láhev whisky, která kdy byla zatím na světě prodána.

Odborníci podle britské BBC uvedli, že extrémně vysoká cena této whisky značky Macallan je kombinací její vzácnosti, ročníku a jedinečného uměleckého ztvárnění. Tato láhev je pak experty popisována jako „svatý grál whisky“.

Prodaná whisky byla vyrobena v roce 1926 a do láhve putovala v roce 1986. Jedná se tedy o šedesátiletý nápoj. Firma Macallan tehdy požádala dva světově proslulé pop-artové umělce, Itala Valerio Adamiho a Angličana Petera Blakea, aby navrhli etikety pro velmi limitovanou edici 24 lahví. Obrázek každého se objevil na tuctu lahví. Peter Blake je například autorem obalu slavné desky skupiny The Beatles „Sgt. Pepper´s Lonely Hearts Club Band“.

Majitelem vzácné whisky se ve středu stal anonymní kupec z Dálného východu. Původní majitel pak koupil láhev přímo z palírny společnosti Macallan v roce 1994.

Přestože bylo vyrobeno 12 lahví whisky Macallan Valerio Adami ročník 1926, není známo, kolik z nich ještě existuje. Jedna byla údajně zničena při zemětřesení v Japonsku v roce 2011. Kolují také spekulace, že zatím byla prokazatelně vypita jen jedna láhev. Ale ověřit se to nedá a Macallan tyto informace nesděluje.

Předcházející světový rekord za jednu láhev whisky pocházel z letošního května, kdy byla prodána stejná Macallan Valerio Adami za 814 081 liber kupci z Hongkongu.

Daniel Baret


Klíčová slova: zprávy, whisky, dražba, alkoholDiskuse ke článku