Revoluce v dopravě: Německo testuje první vlaky na vodíkový pohon | Reflex.cz
nahoru

Revoluce v dopravě: Německo testuje první vlaky na vodíkový pohon

Daniel Baret21. září 2018 • 14:00
Nový vodíkový vlak testují v Německu.
Nový vodíkový vlak testují v Německu.
• foto: 
Alstom

Francouzská firma Alstom začala v minulých dnech testovat v německé spolkové zemi Dolní Sasko první dva vlaky s vodíkovým pohonem. Budou jezdit mezi městy Cuxhaven, Bremerhaven, Bremervörde, a Buxtehude. Předpokládá se, že do roku 2021 dodá společnost dalších 14 podobných vlaků, které se jmenují Coradia iLint.

Německo tak startuje další velký projekt v oblasti obnovitelných energií. Záměrem je další snižování škodlivých emisí. Jak upozorňují odborníci, problémem ale může být obtížné skladování vodíku, který vlaky pohání. Na rozdíl od jiných systémů je ovšem doplnění paliva rychlé. Otázkou jsou i velké náklady na nové vodíkové vlaky.

Stát Dolní Sasko i federální orgány v rámci „Národního inovačního programu pro technologie vodíkových a palivových článků“ podpořily nákup 14 vlaků částkou 81 milionů euro.

 

Austrálie žije jahodovou sabotáží. Ovoce prošpikované jehlami a špendlíky ničí zemědělce

Firma Alstom zatím nechce prozradit všechny podrobnosti o projektu vodíkových vlaků, ale odborníci jim předpovídají velkou budoucnost. Testovací projekt má být dokončen v roce 2021.

Na jedno doplnění paliva by vlak měl ujet kolem 1000 kilometrů a jeho maximální rychlost je 140 kilometrů za hodinu. Měl by se tedy používat spíše na kratší vzdálenosti. Výhodou je i to, že provoz je velmi tichý.

Sýrie omylem sestřelila ruský letoun. Moskva viní Izrael a vyhrazuje si právo na odvetu
Částice ze znečištěného ovzduší se dostávají do placent matek. Vědci bijí na poplach

Daniel Baret


Klíčová slova: Německo, vlak, vodík, zprávy


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,720
23,070
29,350
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější