Částice ze znečištěného ovzduší se dostávají do placent matek. Vědci bijí na poplach | Reflex.cz
nahoru

Částice ze znečištěného ovzduší se dostávají do placent matek. Vědci bijí na poplach

Johana Kudrnová17. září 2018 • 09:50
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
• foto: 
reprofoto/twitter

Vědci z Queen Mary University v Londýně přišli se závažným zjištěním. Nová studie potvrdila výskyt pevných částic v placentách pěti matek, které jsou nekuřačkami, a jediný způsob, jakým se do jejich těla mohly saze dostat, je tedy skrze znečištěné ovzduší. Působení těchto částic na plod má podle vědců závažné důsledky. Nejčastěji se hovoří o prudkém poklesu inteligence a celoživotních zdravotních obtížích různého druhu.

Do placenty skrze tělo matek částice putují z plic. Negativní vliv znečištěného ovzduší na prenatální vývoj dětí je pozorován dlouhodobě. Až do teď se ovšem nevědělo, jak přesně k újmě dochází.

Studie londýnských biologů nyní odhalila přítomnost pevných částic přímo v placentách, skrze které dítě čerpá z matčina těla kyslík a živiny. Doktorka Lisa Miyashita, která se na výzkumu podílela, potvrdila, že saze se s největší pravděpodobností dostávají do plodu tímto způsobem.

Za pozůstatky našich slovanských předků aneb Příběh tajemného balvanu

Předchozí studie prokázaly, že se znečištěným vzduchem, který matka v průběhu těhotenství dýchá, roste hrozba předčasného porodu, nízké porodní váhy i doživotního poškození zdraví dítěte.

Lékaři v souvislosti s touto problematikou hovoří o časované bombě. Rostoucí počet obyvatel žijících ve městech se zamořeným ovzduším bude situaci do budoucna pouze zhoršovat.

Starší bílé muže je nutno hlídat, aby něco neprovedli. Zejména na univerzitách

Těhotným ženám ve znečištěných městech se radí, aby se alespoň vyhýbaly silnicím s vysokým stupněm dopravy. Odfiltrovat škodlivé částice pomáhají také roušky a protismogové masky.

V Evropě patří mezi země s nejznečištěnějším vzduchem Makedonie, Bosna a Hercegovina a Polsko. V sousedním Polsku zemře ročně na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší na 50 000 lidí. Nachází se zde třicet tři z padesáti oblastí a měst s nejhorším ovzduším v Evropě.

Výsledky výzkumu byly prezentovány na mezinárodním kongresu Evropské respirační společnosti. Prezidentka společnosti upozornila, že k poškození plodu může dojít i ve městech, jež evropské smogové normy splňují. Normy by se podle ní proto měly ještě zpřísnit.

Minimální mzda: O důležitých věcech často chtějí rozhodovat lidé, kteří si nevidí ani…
Parádní vychytávka: Novodobou mucholapku připojíte do USB a pochytáte všechny otravné …Klíčová slova: zprávy, věda, plasty, těhotenství, placenta


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Spravedlnost se blíží: Podezřelí z vraždy novináře Kuciaka a jeho snoubenky zamíří před soud
PREMIUM X Extinction Rebellion: Zachránci planety, nebo užiteční idioti?
PREMIUM X Národní divadlo: Dům stavěný z největších ideálů aneb Služba i posluha ve „zlaté kapličce“
PREMIUM X Zelený Raoul: Oplození, slepice a teď i smrt. Přejete si i pohřeb od Andreje Babiše?
PREMIUM X Řidičák na psy: Moderní lidé nevědí, jak se chovat ke psům, a tím je ničí

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější