nahoru

Rusové o roce 1968 přejímají propagandu z éry Brežněva

ČTK 20. srpna 2018 • 12:20
1968: Dubček, Brežněv a Biľak ještě než se mluvilo o tancích.
1968: Dubček, Brežněv a Biľak ještě než se mluvilo o tancích.
• foto: 
ČTK, archiv Blesku

Skoro polovina Rusů o vpádu sovětských vojsk do Československa v srpnu 1968, který skoncoval s reformami pražského jara, nic neví. Více než třetina - 36 procent - považuje invazi za oprávněnou, Sovětský svaz si podle nich počínal správně. Vyplývá to z průzkumu ruského nezávislého sociologického střediska Levada, podniknutého podle agentury Unian v předvečer 50. výročí intervence.

"Výsledky průzkumu svědčí o tom, že se Rusko vrací k propagandě v duchu Brežněvovy éry," usoudil ředitel střediska, sociolog Lev Gudkov. Úplné výsledky průzkumu by podle něj měly být zveřejněny dnes.

Zatímco 45 procent dotázaných mělo problém vyjádřit se, o co před 50 lety šlo, podle pětiny dotázaných vše zavinily "podvratné akce" Západu proti socialistickým státům. Skoro čtvrtina usoudila, že protisovětsky naladění politici v tehdejším Československu se pokusili o převrat, čehož důsledkem byl vpád vojsk. A skoro pětina Rusů si myslí, že v Československu vypuklo "povstání proti režimu, nastoleného Sovětským svazem".

Jen každý desátý z dotázaných ve věku od 18 do 35 let měl ponětí o událostech pražského jara 1968.

"Mladí lidé nevědí a nechtějí vědět, co se stalo," usoudil Gudkov. "Myslím, že to je projev všeobecné amorálnosti velmoci, což se stalo základem pro ruskou imperiální obrodu za (prezidenta Vladimira) Putina a v podmínkách podpory pro anexi Krymu," dodal sociolog.

Podle jiného průzkumu státní agentury FOM o vstupu sovětských vojsk do Československa se cítila informovaná třetina Rusů, 29 procent už o tom někdy slyšelo, zatímco 35 procent připustilo, že o něčem takovém slyší vůbec poprvé. Z těch informovanějších 26 procent považovalo postup sovětského vedení za správný, 13 procent za nesprávný.


Vše o srpnové okupace najdete ve speciálu na webu Info.cz >>>

Speciál INFO.CZ Srpen 1968 Speciál INFO.CZ Srpen 1968Foto Info.cz


"Hlavními stoupenci násilného potlačení pražského jara byly NDR (východní Německo) a Polsko, jejichž vůdci se báli, aby se "jarem" nenakazily jejich země. Ale příčinou operace, známé pod krycím názvem Dunaj, se staly obavy sovětského vedení z možné ztráty kontroly nad Československem," poznamenal v připomínce výročí invaze internetový list Gazeta.ru. "Pražské jaro zahubil politický pluralismus, zaváděný Dubčekem. Hospodářské reformy Moskvu moc neznepokojovaly," dodal.

ČTK
Diskuse ke článku