Polovina Britů chce nové referendum o odchodu z Evropské unie, tvrdí průzkum | Reflex.cz
nahoru

Polovina Britů chce nové referendum o odchodu z Evropské unie, tvrdí průzkum

ČTK30. července 2018 • 13:40
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
• foto: 
Reuters

Britské veřejné mínění se výrazně posunulo směrem proti odchodu země z Evropské unie, takzvanému brexitu, a vláda viditelně ztrácí důvěru veřejnosti ohledně postupu při jednání s Bruselem. Konstatuje to televizní stanice Sky News na základě svého průzkumu mínění, o jehož výsledcích dnes informuje na webu. Mimo jiné téměř polovina dotázaných se vyslovila pro zachování členství v EU.

Dvě třetiny veřejnosti, a to včetně většiny zastánců brexitu, si myslí, že jednání o vystoupení z unie dopadne pro Británii špatně. Výrazně přitom stoupl počet lidí, kteří jsou přesvědčení, že brexit se negativně dotkne jich samých, ekonomiky a vůbec celé země.

Podle výsledků sondáže 78 procent Britů zastává názor, že vláda při rozhovorech o brexitu nepostupuje dobře. To je o 23 procentních bodů více než při předchozím průzkumu z března. Jen deset procent si naopak myslí, že kabinet premiérky Theresy Mayové při těchto jednáních odvádí dobrou práci, což představuje pokles o 13 procentních bodů.

Princ Harry s Meghan byli povoláni do služby vlasti. V Irsku se budou snažit vyžehlit …

Plná polovina respondentů podpořila myšlenku uspořádání referenda, v němž by se vyjádřili k tomu, zda chtějí unii opustit na základě dohody dojednané vládou, nebo odejít bez dohody, nebo v EU setrvat. Proti referendu se vyslovilo 40 procent dotázaných a zbylých deset procent bylo nerozhodných.

Z nabízených možností si setrvání v evropském bloku vybralo 48 procent respondentů, odchod bez dohody 27 procent a brexit s dohodou 13 procent. Osm procent dalo najevo, že by nehlasovalo, a tři procenta se neuměla rozhodnout.

Brexit: Ani téměř dva roky od referenda Británie stále neví, jak bude její odchod z EU…

Agentura Reuters poznamenala, že méně než osm měsíců, jež Británii zbývají do očekávaného opuštění EU, stále není jasné, jak bude vypadat vzájemný obchod. Mayová se snaží vybojovat výhodnou dohodu s Bruselem, ale ve vlastní Konzervativní straně čelí ohledně okolností brexitu rebelii.

Ministerská předsedkyně přitom zintenzivňuje plány na možný brexit bez dohody, což by ovšem mělo na britskou ekonomiku tvrdý dopad. Takový scénář by podle Reuters mohl vylekat finanční trhy a vykolejit obchodní toky v Evropě i mimo ni.

Piráti v posledních týdnech zradili prazáklady svého programu. Potrestají je voliči?
Bohumil Pečinka: Faltýnek začíná být pro Babiše „toxickou osobou“
Bohumil Pečinka 20. července 2018 • 15:00

Bohumil Pečinka: Faltýnek začíná být pro Babiše „toxickou osobou“

ČTKVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Helmut Newton: Fotograf, před jehož objektivem ochotně zapózovala každá žena
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: V čem Češi vynikají? Obrana specifickým humorem a spotřeba alkoholu
PREMIUM X Karel Gott mit uns! Mistr jako zdroj inspirace a humoru...
PREMIUM X Gott versus Matuška: Souběžný příběh boha a čerta české pop-music
PREMIUM X Hrátky s Ovčáčkem aneb Twitterovou hravostí proti politickým dinosaurům

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější