Komunistická Kuba bude mít novou ústavu. Legalizuje soukromé vlastnictví a sňatky homosexuálů | Reflex.cz
nahoru

Komunistická Kuba bude mít novou ústavu. Legalizuje soukromé vlastnictví a sňatky homosexuálů

Johana Kudrnová26. července 2018 • 13:01
Kuba uzná soukromé vlastnictví, vyplývá z návrhu nové ústavy
Kuba uzná soukromé vlastnictví, vyplývá z návrhu nové ústavy
• foto: 
Profimedia

Kubánské národní shromáždění odsouhlasilo přijetí nové ústavy přezdívané Magna Charta, která se dotkne prakticky všech aspektů života Kubánců. Na ostrově má být například poprvé od revoluce legalizováno soukromé vlastnictví nebo určitá forma podnikání. Na jejím základě bude také umožněn sňatek osob stejného pohlaví. Ještě v tomto roce bude ústava předložena k odsouhlasení v referendu.

Americký profesor sociologie zaměřující se na Latinskou Ameriku Ted Henken New York Times ke změnám chystajícím se na Kubě řekl: „V posledních dvou letech se na Kubě v praxi proměnilo tolik věcí, že se spousta z nich stala jednoduše protiústavními.“ Nová konstituce tak v podstatě kopíruje reálné fungování země.

V novém dokumentu se na rozdíl od socialistické ústavy z roku 1976 neobjevuje cíl „vybudovat komunistickou společnost“, princip vlády jedné strany však zůstává nedotčen.

Ačkoliv bude na základě nové ústavy umožněna určitá forma soukromého vlastnictví a podnikání, kubánský establishment odmítá, že by se chystal vydat na cestu kapitalismu. Socialistické zřízení zůstává podle kubánského deníku Granma pro Kubu nezrušitelné.

Je Česko krmelcem Evropy, odkud cizinci jen vyvádějí zisky?
Dominik Stroukal 26. července 2018 • 11:55

Je Česko krmelcem Evropy, odkud cizinci jen vyvádějí zisky?

Castrova dcera

Kubánští zákonodárci se v ústavě také pokouší vyrovnat s měnícími se sociálními postoji Kubánců.  Manželství se tak stane svazkem nikoliv mezi „mužem a ženou“, ale mezi „dvěma jednotlivci“. LGBTQ komunita návrh dle očekávání přivítala s nadšením.

Na boj proti změnám vstřícným vůči homosexuálům se však před referendem například připravuje kubánská evangelická církev, podle které nemá „ideologie genderu nic společného s naší kulturou nebo revolučním bojem.“

V čele organizace CENESEX, která se dlouhodobě angažuje v oblasti sexuální edukace, stojí dcera bývalého prezidenta Raúla Castra Mariela Castro. Legalizace sňatků osob stejného pohlaví doplní zákaz diskriminace na základě sexuální orientace nebo pohlaví, který je na Kubě platný již řadu let.

Manželství homosexuálů je v současné době v latinskoamerických zemích legální v Argentině, Uruguay, Brazílii a Kolumbii. V několika ostrovních státech však homosexualita zůstává trestným činem.

Miss Írán: Těžko uvěřit, ale i v této zemi kdysi probíhaly soutěže o nejkrásnější…
Jak se volí v komunálních volbách? Velké křížky stranám a malé křížky lidem napříč …Klíčová slova: Kuba, Raúl Castro, liberalizace


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč premiér Babiš přistoupil na vedoucí úlohu prezidenta v politickém systému země
PREMIUM X Karel Steigerwald: Léto horké nebo studené, nikdo nic neví
PREMIUM X Helmut Newton: Fotograf, před jehož objektivem ochotně zapózovala každá žena
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: V čem Češi vynikají? Obrana specifickým humorem a spotřeba alkoholu
PREMIUM X Karel Gott mit uns! Mistr jako zdroj inspirace a humoru...

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější