nahoru

Zemětřesení v Bronxu. Politického matadora drtivě porazila nadšená mladá servírka

Tereza Stonišová1. července 2018 • 07:00
Zemětřesení v Bronxu. Politického matadora drtivě porazila nadšená mladá servírka
foto: Independent

Jmenuje se Alexandria Ocasio-Cortezová, je jí dvacet osm let a na výsledky primárek ve městě New York se dívala stejně nevěřícně jako většina jejích příznivců. Neuvěřitelné se ale stalo realitou a mladá nadšená demokratka porazila svého soupeře, kterému všichni předpovídali vítězství. Aby také ne, když v newyorských primárkách vítězí pravidelně už deset let.

Jenže po deseti letech jej vystřídá mladá Alexandria, povoláním servírka, která pochází z chudé rodiny portorikánských přistěhovalců. Vystudovala v Bostonu, ale zájem o komunální politiku ji vždy táhnul zpět do Bronxu a Queensu – tedy oblastí, kde kandidovala. Podle všeho jí pomohlo k vítězství několik faktorů, přičemž výraznou roli hrála dobrá kampaň na sociálních sítích, stejně jako kontaktní kampaň v ulicích. Podporovatelka a dobrovolnice Bernieho Sanderse, která má již téměř jisté místo v Kongresu (v tomto volebním okrsku tradičně vítězí demokraté, ale nepředbíhejme), se tak možná stane vůbec nejmladší zvolenou kandidátkou, která v Kongresu zasedne.

Hlavními tématy její působivé kampaně byla především reforma trestního soudnictví (důraz na rovný přístup k justici černých i bílých), dále pak rovný přístup ke vzdělání v podobě zrušení poplatků na středních školách a konečně všeobecně dostupné zdravotnictví, které by mělo být po vzoru evropských zemí přístupné všem zdarma. Někteří ji považují za aktivistku, konzervativci zase za feministku se socialistickými nápady. Ať už ji ale nazývají jakkoliv, je zřejmé, že se svými tématy se trefila do bolavých míst společnosti, která především v Bronxu či Queensu jsou stále ožehavá.

Kongresman Joe Crowley, kterého dcera portorikánských přistěhovalců s přehledem porazila, měl před sebou mít slibnou kariéru. Hovořilo se o tom, že se stane mluvčím Sněmovny reprezentantů. Nyní je ale na „nuceném odchodu“ z vrcholné politiky, jak napsala BBC.

Stíhačky na leasing a pandury vyřazené srážkou s Fabií. Marek Eben si utahoval z české…
Venuše jde na nuda pláž. Ukrajinka si šikovně pohrává se známými obrazy, podívejte se
 Klíčová slova: Bronx, New York, volby, primárky


Senátní a komunální volby 2018

Průvodce senátními volbami Průvodce komunálními volbami Jak křížkovat v komunálkách Jak volit do Senátu Jak se stát členem volební komise Jak získat voličský průkaz

Průběh voleb a výsledky budete moci sledovat v online přenosu. Nevíte, k čemu máme horní komoru parlamentu? Podívejte se na video, které pravomoci Senátu vysvětluje. Víte, jakých 27 obvodů letos volí senátory? V některých velkých městech se volí zároveň zastupitelstvo města i městské části. Aktuality a další informace najdete ve speciálech komunální volby a volby do Senátu.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,550
21,740
28,630
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější