Italský ministr vnitra požaduje řešení romské otázky. Chce Romy spočítat a vyhostit | Reflex.cz
nahoru

Italský ministr vnitra požaduje řešení romské otázky. Chce Romy spočítat a vyhostit

Johana Kudrnová21. června 2018 • 09:20
Italský ministr vnitra Matteo Salvini chce sčítání Romů. Ty bez dokladů prý budou deportováni.
Italský ministr vnitra Matteo Salvini chce sčítání Romů. Ty bez dokladů prý budou deportováni.
• foto: 
ČTK

Během tří týdnů od sestavení vlády Giuseppa Conta stihl vicepremiér a předseda Ligy Severu Matteo Salvini na sebe upoutat pozornost dvěma činy spojenými s antiimigrační a xenofobní politikou strany. Minulý týden jako ministr vnitra odmítl udělit povolení k zakotvení lodi s šesti sty imigranty na palubě. Loď nakonec přistála ve španělské Valencii. Nyní žádá census italských Romů. Chce znát přesný počet a konkrétní jména.

Liga Severu, jež v parlamentních volbách skončila druhá za Hnutím pěti hvězd, u voličů dlouhodobě sbírá body především díky své antiimigrační a xenofobní rétorice. Salvini se dokonce netají obdivem k Benito Mussolinimu. Návrh na cenzus Romů nyní Demokratická strana bývalého premiéra Mattea Renziho přirovnává k Mussoliniho etnickým čistkám, které ve 30. letech zasáhly také Romy.

Podle premiéra Conteho zašel Salvini tentokrát příliš daleko. Příkrý spor kvůli návrhu vyvstal především mezi Ligou Severu a Hnutím pěti hvězd. Předseda hnutí Luigi di Maio označil Salviniho návrh za protiústavní. Sčítání obyvatel totiž obdobně jako ve většině evropských zemí nelze provést na základě etnického klíče.

Vladimír Pikora: Italové dělají hezké boty a dluhy. A ohrozit mohou i Česko

Salviniho akcent na migraci a boj proti cizincům se ve vládě tvrdě střetává s důrazem hnutí na ekonomické reformy a sociální oblast. Veřejná podpora Salviniho přitom v Itálii roste navzdory tomu, že ve volbách Hnutí pěti hvězd Ligu předčilo. Podpora di Maia a Salviniho je nyní vyrovnaná.

Na romskou komunitu Salvini útočil již v minulosti. Mnohokrát například volal po zničení romských táborů. Po kritice premiéra nyní svůj postoj zmírnil a tvrdí, že cenzus žádal z důvodu zajištění práv romských dětí, které často svými rodiči nejsou posílány do škol.

V Itálii žije asi 180 tisíc Romů, z toho čtyři tisíce v římských ghettech s naprosto nevyhovujícími sanitárními podmínkami. Asi polovina z nich má italské občanství. Kvůli nedostatku vůle ze strany úřadů se mnohým rodinám nedaří svou sociální situaci zlepšit, ačkoliv v Itálii žijí již několik generací.

Ivanka Trumpová a její manžel jsou neplacení poradci Bílého domu, loni ale vydělali 82…
Evropská ostuda: Lidské zoo, kde byli černoši a indiáni chováni jako zvěř. Podívejte seKlíčová slova: Itálie, vláda, Romové, Matteo Salvini


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Steigerwald: Fámy, které cloumají státem, jsou nejriskantnějším nástrojem politiky
PREMIUM X Diskriminace mužů-účetních: Česká veřejná správa povýšila formalismus na kafkovský piedestal
PREMIUM X Bouřlivý říjen 1918: Jak vzniklo Německé Rakousko a málem nevzniklo Československo
PREMIUM X Jaroslav Lobkowicz: Monarchie? Raději bych zůstal u prezidenta a republiky...
PREMIUM X První scéna? Ano, ale jen tu a tam, tvrdí autor seriálu o Národním divadle Aleš Kisil

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější