Angela Merkelová: Pro vyhnání Němců po válce neexistovalo morální ani politické ospravedlnění | Reflex.cz
nahoru

Angela Merkelová: Pro vyhnání Němců po válce neexistovalo morální ani politické ospravedlnění

ČTK20. června 2018 • 15:05
Angela Merkelová zdůraznila, že vyhnání Němců bylo důsledkem Němci započaté druhé světové války
Angela Merkelová zdůraznila, že vyhnání Němců bylo důsledkem Němci započaté druhé světové války
• foto: 
Profimedia.cz

Pro vyhnání Němců ze zemí střední a východní Evropy po druhé světové válce podle kancléřky Angely Merkelové neexistovalo morální ani politické ospravedlnění, i když tehdejší události byly následkem nacistické diktatury. Merkelová to dnes řekla v Berlíně při vzpomínce na oběti vysídlení. Ze zemí střední a východní Evropy bylo po druhé světové válce odsunuto 12 až 14 milionů Němců.

"Vyhnání a útěk Němců byly především bezprostředním následkem Němci započaté druhé světové války a nevýslovných zločinů nacionálněsocialistické diktatury," řekla dnes Merkelová. "To ale nemění nic na tom, že pro vyhnání neexistovalo ani morální, ani politické ospravedlnění," zdůraznila šéfka německé vlády, která v této souvislosti hovořila o "hořké nespravedlnosti".

"Až dva miliony lidí přišly následkem vyhnání a útěku o život," poznamenala také Merkelová. Další miliony si musely poradit se ztrátou domova, majetku či přátel a začít nový život ve válkou zničené zemi.

Jenom z Československa byly po druhé světové válce odsunuty na tři miliony Němců, z nichž velká část se postavila na stranu nacistického režimu. Česko-německá deklarace z roku 1997 v této souvislosti hovoří o vyhánění a nuceném vysídlení. Podle česko-německé komise historiků při něm přišlo o život 15 000 až 30 000 Němců.

Angelo, vracej imigranty, nebo skonči. Většina Němců je pro pád Merkelové vlády, pokud…
Lenka Klicperová: Média ignorují, co se děje v Sýrii. Merkelová kritizuje Turky, ale…

ČTK
Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,700
22,730
30,000
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější