Napětí v Řecku: Na Lesbu se střetli uprchlíci, podle Kurdů útočili stoupenci Islámského státu | Reflex.cz
nahoru

Napětí v Řecku: Na Lesbu se střetli uprchlíci, podle Kurdů útočili stoupenci Islámského státu

Lukáš Lhoťan3. června 2018 • 07:00
Uprchlický tábor Moria na ostrově Lesbos - ilustrační foto
Uprchlický tábor Moria na ostrově Lesbos - ilustrační foto
• foto: 
ČTK/ABACA

Na řeckém ostrově Lesbos došlo k násilným střetům mezi arabskými muslimskými uprchlíky a kurdskými muslimskými uprchlíky – informuje o tom kurdský zpravodajský web Rudaw.net. Podle tvrzení tohoto webu měli arabští muslimové zaútočit na Kurdy, protože Kurdové nedodržovali povinný denní půst v ramadánu dle islámského práva šaría. Ke střetům mělo dojít v táboře Morii.

Obdobně o důvodech útoků muslimských Arabů na Kurdy informují i jiná kurdská média. Některá dokonce tvrdí, že dav útočících arabských muslimů zavraždil i několik Kurdů. Ovšem v řeckých médiích hlavního proudu není o mrtvých nic psáno. Naopak například řecký web Thessnews.gr píše, že řecká policie nepotvrdila žádné mrtvé oběti konfliktu mezi muslimskými Araby a Kurdy, ale potvrdila, že k střetům opravu došlo, byť nebyl zveřejněn důvod střetu.

V kurdských médiích, například v anglojazyčném Kurdistan24.net, se rozsáhle informuje o zraněných Kurdech, které měli arabští útočníci napadnout železnými tyčemi. Zástupce Kurdistánské demokratické strany (KDP) v Řecku Sarbast Mohammed řekl kurdským médiím, že nikdo z Kurdů nebyl zavražděn, ale zhruba deset Kurdů bylo vážně zraněno a řecká policie měla zatknout tři arabské útočníky. Naopak nezávislý novinář a korespondent izraelského deníku Jerusalem Post Raman Ghavami na svém twitterovém účtu tvrdí, že mu nejmenovaný pracovník Evropského podpůrného úřadu pro otázky azylu v Řecku potvrdil jak útok radikálních muslimů na nepostící se Kurdy, tak i to, že tři Kurdové měli být zabiti a 22 zraněno. Představitelé Kurdů také tvrdí, že mnozí z arabských uprchlíků na ostrově Lesbos jsou stoupenci teroristické organizace Islámský stát a prchají do Evropy před pomstou za své zločiny v Sýrii a Iráku.

 

Spiderman uprchlík. Dítě visící z balkonu v Paříži zachránil přistěhovalec bez dokladů

Nejedná se o první střety na ostrově Lesbos. Již před pár týdny došlo k střetům uprchlíků s místními obyvateli kvůli chování skupinek uprchlíků na tomto ostrově v městě Mytiléna, jak informuje americký deník The New York Times. Na ostrově Lesbos se v současné době nachází zhruba 8 000 uprchlíků. Podle amerického deníku došla v dubnu místním obyvatelům trpělivost s protestujícími, převážně afgánskými uprchlíky a po slovních potyčkách došlo i k fyzickým střetům.

Zdroje informací o útoku:

http://www.thessnews.gr/article/88858/chaos-sti-moria-meta-tis-symplokes-metanaston-diapseydei-gia-nekrous-i-astynomia

http://www.kurdistan24.net/en/news/3d3fad06-33bd-4f72-995f-9b67efa85457

http://www.basnews.com/index.php/en/news/world/354744

http://netadvis.dk/tyskland-abdulhenan-yakup-blev-draebt-fordi-han-ikke-fastede-i-ramadanen/

https://twitter.com/Raman_Ghavami/status/1000376240661057537

https://www.nytimes.com/2018/04/24/world/europe/greece-lesbos-refugees.html

Záznam ukazující evakuaci zraněných ze střetu:

https://www.youtube.com/watch?v=PLS6v5omNbc

Profesionálové radí, co byste si neměli nechat ujít při cestování po Evropě
Lenka Klicperová: Média ignorují, co se děje v Sýrii. Merkelová kritizuje Turky, ale…Klíčová slova: Kurdové, uprchlíci, řecko, Lesbos


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Kdo to všechno zaplatí? Možné scénáře kolem auditů na dotace Evropské unie
PREMIUM X Smrtící korektnost: New York Times končí s karikaturami. Reflex nikdy!
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější