Feministka vyzvala ke snížení trestů za znásilnění. Styk bez souhlasu je jenom špatný sex | Reflex.cz
nahoru

Feministka vyzvala ke snížení trestů za znásilnění. Styk bez souhlasu je jenom špatný sex

Johana Kudrnová2. června 2018 • 15:40
Australská spisovatelka a feministka Germaine Greer
Australská spisovatelka a feministka Germaine Greer
• foto: 
Wikimedia commons

Australská spisovatelka a jedna z nejdůležitějších představitelek feministického hnutí ve 20. století Germaine Greerová šokovala prohlášením, že by mělo dojít ke snížení trestů pro pachatele znásilnění. Za kontroverzně znějícím názorem stojí v podstatě logická úvaha. Greerová se především snaží upozornit na fakt, že většina znásilnění není násilná a že nekonsenzuální styk zažívají miliony žen, jejichž pocity se žádný soud nezabývá.

Greerová na téma násilí na ženách promluvila na literárním festivalu, který se tento týden konal ve Walesu. Místo odnětí svobody navrhuje vytetování písmena R („rapist“ – sexuální násilník) a uložení například dvě stě hodin veřejných prací.

Spisovatelčiným hlavním argumentem je, že většina případů znásilnění není navzdory původu slova násilná. „Většina znásilnění je líná, lehkomyslná a necitlivá. Pokaždé, když se manžel svalí na svou unavenou ženu a dožaduje se svých ‚manželských práv‘, jedná se o znásilnění. A takové věci u soudu nikdy neskončí.“

Prominutí znásilnění za svatbu s obětí. Příběh ženy, která se vzepřela a změnila…

Podle Greerové by se o znásilnění nemělo obecně uvažovat jako o brutálním násilném činu, ačkoliv některé případy tak samozřejmě mohou vypadat, ale spíše o styku bez souhlasu. Něco takového Greerová nazývá prostě špatným sexem – sexem bez komunikace, něžnosti či jakékoliv zmínky o lásce.

A právě proto, aby se i obětem „špatného sexu“ dostalo zadostiučinění, musí podle australské spisovatelky dojít ke snížení sazby za znásilnění. V opačném případě nebudou ženy trpící ve vztazích s popsanou machistickou dynamikou nikdy brány vážně.

Učebnice pro policajty: Holky, neprovokujte, za znásilnění si můžete samy

Sociální sítě zaznamenaly po výroku Greerové záplavu emocí přicházejících logicky od žen. Většina z nich její myšlenku kategoricky odmítá a považuje ji za omlouvání znásilnění. Mezi „špatným sexem“ a znásilněním podle nich existuje obrovský rozdíl.

Nejedná se o první kontroverzní prohlášení. V roce 2015 Australanka šokovala Brity výrokem, že transsexuální ženy se nikdy nemohou stát opravdovými ženami. Sama Greerová byla v osmnácti letech znásilněna. Incident na policii nikdy nenahlásila. Obvinění z nedostatku empatie vůči obětem znásilnění se však ve světle tohoto faktu stávají lichá.

 

Unikátní akty: Krásné a sexy fotografie mladých žen z 20. let minulého století.…
Sexuolog Zvěřina: Svět mužů skončil. Máme to těžké, zpochybňují naši sexuální roli a…
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,800
23,060
29,240
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější