nahoru

Smrt Americe! volali íránští poslanci a spálili vlajku USA. Chtějí obnovit jaderný program

ČTK9. května 2018 • 12:13
Poslanci íránského parlamentu spálili vlajku spojených států
Poslanci íránského parlamentu spálili vlajku spojených států
• foto: 
AP

Íránští poslanci dnes v reakci na úterní rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa vypovědět jadernou dohodu s Íránem spálili papírovou vlajku Spojených států. Předseda parlamentu Alí Larídžání řekl, že Írán teď už není dohodou vázán, a šéf parlamentního branného a zahraničního výboru prohlásil, že Írán zvýší výdaje na balistický raketový program. Parlament pak navrhl, aby vláda zajistila reciproční a přiměřená opatření v souvislosti s krokem USA.

Íránští zákonodárci uspořádali demonstraci přímo v budově parlamentu a při pálení vlajky provolávali smrt Americe. Spálili rovněž list papíru, který symbolizoval dohodu z roku 2015, kterou Írán podepsal se šesti mocnostmi a s Evropskou unií. Přistoupil v ní výměnou za zmírnění protiíránských sankcí na omezení svého jaderného programu. Podle Trumpa ale dohoda byla neúčinná.

Heslo "Smrt Americe" používají Íránci od islámské revoluce v roce 1979. Právě to Trump považoval za jeden z argumentů, proč od dohody ustoupit.

Larídžání prohlásil, že Trump rozumí pouze řeči síly, porušil mezinárodní dohodu a dostal USA do izolace. Úterní prohlášení amerického prezidenta označil za show a řekl, že Írán teď dohodu nemusí dodržovat. Předseda íránského parlamentu také zpochybnil Trumpovu duševní kapacitu, když řekl, že není dostatečná na to, aby se takovými věcmi mohl zabývat.

Američanům prý nelze věřit

Hodžatolislám Modžtaba Zulnúrí, který řídí jaderný výbor parlamentu, řekl, že parlament navrhuje přijetí přiměřených recipročních opaření. Žádá vládu prezidenta Hasana Rúháního, aby získala "nezbytné záruky", že zbývající signatáři se budou dohodou dále řídit. Zulnúrí záruky nijak nespecifikoval. Pokud ale nebudou poskytnuty, Írán podle Zulnúrího obnoví obohacování uranu na vysokou úroveň, což je krok na cestě k jaderné zbrani. Teheránský poslanec Alí Mottahrí řekl, že evropské země mají "omezenou možnost poskytnutí záruk" na to, aby se Írán cítil dále dohodou vázán. Pokud záruky poskytnuty nebudou, řekl Mottahrí, že Írán "od dohody odstoupí nebo podnikne jiné kroky".

Náčelník generálního štábu íránské armády Abdorrahím Músaví dnes prohlásil, že vůbec největší chybou bylo zasednout s USA k jednacímu stolu a poskytnout Washingtonu legitimitu. Podle Músavího by postup Ameriky měl být lekcí pro Saúdskou Arábii, která se s USA sbližuje. Generál Mohammad Bákerí prohlásil, že Írán nebyl povinen dohodu podepsat a že "arogantní Amerika nedokáže ani stát za vlastním podpisem". Velitel islámských revoluční gard Alí Džafarí prohlásil, že "se znovu otevřeně ukázalo, že Američané jsou surovci". "Američanům nelze věřit při žádném vyjednávání a při sjednávání jakékoli dohody," řekl.

Americká vlajka v íránském parlamentu chvíli před zapálením Americká vlajka v íránském parlamentu chvíli před zapálenímFoto AP

Je na čase spálit dohodu

Šéf parlamentního branného a zahraničního výboru Aláaddín Borúdžerdí prohlásil, že Írán zvýší výdaje na raketový balistický program. Trump své předchozí hrozby o vypovězení dohody mimo jiné zdůvodňoval tím, že dohoda raketový program nezahrnuje. "Íránský raketový program se kvůli rozhodnutí Ameriky nezmění," řekl dnes Borúdžerdí.

Rúhání v úterý na Trumpovo oznámení reagoval ujištěním, že Írán se bude jadernou dohodou dále řídit, pokud se jejích cílů podaří dosáhnout ve spolupráci se zbylými účastníky, což jsou vedle Evropské unie Francie, Británie, Německo, Rusko a Čína. Tyto země si přejí dohodu zachovat.

Íránský tisk dnes téměř bez výjimky o Trumpově rozhodnutí informoval. Noviny blízké reformátorským kruhům se snaží podpořit Rúháního. Podle deníku Asre Eghtesád se íránské diplomacii podařilo "otupit Trumpův meč". Agentura IRNA označila Trumpa za "potížistu". Konzervativní list Kejhán informoval slovy: "Trump roztrhal jadernou dohodu; je načase ji spálit!" Rúhání ve své první reakci také upozornil, že Írán je schopen do několika týdnů znovu začít obohacovat uran "bez jakéhokoli omezení", což dohoda zakazovala.

ČTK


Klíčová slova: Írán, USA, Donald Trump, uranDiskuse ke článku