nahoru

Za potrat i po znásilnění 30 let ve vězení. To je drsná realita El Salvadoru

Tereza Stonišová 18. března 2018 • 09:00
Za potrat i po znásilnění 30 let ve vězení. To je drsná realita El Salvadoru
foto: BBC

Čtyřiatřicetiletá Maira Verónica Figuerona Marroquínová strávila v ženské salvadorské věznici patnáct let, tedy téměř polovinu svého života. Důvod? Před 15 lety šla na potrat. Což je v latinskoamerické zemi stále ilegální. Nyní ji propustili poté, co si odpykala polovinu vyměřeného trestu.

„Chci začít znova a dohnat ztracený čas,“ řekla Maira poté, co opustila brány věznice. Ve vězení strávila téměř polovinu svého života. „Jsem šťastná, že uvidím rodinu,“ uvedla dále žena. „Chtěla bych vystudovat práva a pochopit lépe, co se mi stalo. A chci pomoci dalším ženám v situaci, jako byla ta moje,“ dodala. Marroquínová během soudu tvrdila, že je nevinná. Uváděla, že porodila předčasně a v důsledku toho dítě zemřelo. Soud její verzi ale neuvěřil.

V zemi je umělé přerušení těhotenství zakázané, a to v jakékoliv situaci. Matka tedy nesmí jít na potrat ani v případě, že otěhotněla po znásilnění nebo v útlém věku. El Salvador je stát s téměř 6,5 miliony obyvatel a jeho náboženství je téměř čistě římskokatolické. Republika je přitom jednou z mála zemí, kde je zákaz potratů tak přísný.

 

Tresty porušení zákona týkajícího se potratů jsou v El Salvadoru velmi přísné – minimální trestní sazba dosahuje těžko uvěřitelné výše 30 let, což je například třikrát více než česká minimální trestní sazba za zvlášť závažný zločin vraždy (§ 140 odst. 1 českého trestního zákoníku). El Salvador je zároveň jedinou zemí Latinské Ameriky, která dodržování tohoto zákona důsledně vynucuje a potraty skutečně trestá takto přísnými sazbami.

Tresty za potrat v Latinské Americe přitom nejsou ničím neobvyklým, i tak však v tomto trendu El Salvador vyniká. Lékaři navíc mají ze zákona povinnost oznámit příslušným úřadům, pokud získají pocit, že se žena o umělé přerušení těhotenství pokusila, nebo pokud zjistí, že jej přímo provedla. Pokud neučiní lékař oznámení, vystavuje se sám nebezpečí trestního stíhání a následnému mnohaletému vězení.

 

 

 
Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.