Za potrat i po znásilnění 30 let ve vězení. To je drsná realita El Salvadoru | Reflex.cz
nahoru

Za potrat i po znásilnění 30 let ve vězení. To je drsná realita El Salvadoru

Tereza Stonišová18. března 2018 • 09:00
Za potrat i po znásilnění 30 let ve vězení. To je drsná realita El Salvadoru
foto: BBC

Čtyřiatřicetiletá Maira Verónica Figuerona Marroquínová strávila v ženské salvadorské věznici patnáct let, tedy téměř polovinu svého života. Důvod? Před 15 lety šla na potrat. Což je v latinskoamerické zemi stále ilegální. Nyní ji propustili poté, co si odpykala polovinu vyměřeného trestu.

„Chci začít znova a dohnat ztracený čas,“ řekla Maira poté, co opustila brány věznice. Ve vězení strávila téměř polovinu svého života. „Jsem šťastná, že uvidím rodinu,“ uvedla dále žena. „Chtěla bych vystudovat práva a pochopit lépe, co se mi stalo. A chci pomoci dalším ženám v situaci, jako byla ta moje,“ dodala. Marroquínová během soudu tvrdila, že je nevinná. Uváděla, že porodila předčasně a v důsledku toho dítě zemřelo. Soud její verzi ale neuvěřil.

V zemi je umělé přerušení těhotenství zakázané, a to v jakékoliv situaci. Matka tedy nesmí jít na potrat ani v případě, že otěhotněla po znásilnění nebo v útlém věku. El Salvador je stát s téměř 6,5 miliony obyvatel a jeho náboženství je téměř čistě římskokatolické. Republika je přitom jednou z mála zemí, kde je zákaz potratů tak přísný.

 

Cyril Höschl: Kdo posoudí, co je pravda a co lež v době postfaktické?

Tresty porušení zákona týkajícího se potratů jsou v El Salvadoru velmi přísné – minimální trestní sazba dosahuje těžko uvěřitelné výše 30 let, což je například třikrát více než česká minimální trestní sazba za zvlášť závažný zločin vraždy (§ 140 odst. 1 českého trestního zákoníku). El Salvador je zároveň jedinou zemí Latinské Ameriky, která dodržování tohoto zákona důsledně vynucuje a potraty skutečně trestá takto přísnými sazbami.

Tresty za potrat v Latinské Americe přitom nejsou ničím neobvyklým, i tak však v tomto trendu El Salvador vyniká. Lékaři navíc mají ze zákona povinnost oznámit příslušným úřadům, pokud získají pocit, že se žena o umělé přerušení těhotenství pokusila, nebo pokud zjistí, že jej přímo provedla. Pokud neučiní lékař oznámení, vystavuje se sám nebezpečí trestního stíhání a následnému mnohaletému vězení.

Video z šílené nehody v Gruzii: Porouchaná lanovka odhazuje lidi i několik metrů daleko
Unikátní problém: Ve francouzském Castres mají každé pondělí zavřeny všechny lékárny.…
#musitezazit: To nejlepší z Febiofestu a polonahé krásky z pouště Hořícího muže

 

 

 
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Dobytí Měsíce: Kdo stál v pozadí? Geniální mladá ajťačka a Hitlerovi inženýři
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč premiér Babiš přistoupil na vedoucí úlohu prezidenta v politickém systému země
PREMIUM X Karel Steigerwald: Léto horké nebo studené, nikdo nic neví
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: V čem Češi vynikají? Obrana specifickým humorem a spotřeba alkoholu
PREMIUM X Karel Gott mit uns! Mistr jako zdroj inspirace a humoru...

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější