Teheránský starosta rozvěsil po městě billboardy významných žen, nyní odstupuje z funkce | Reflex.cz
nahoru

Teheránský starosta rozvěsil po městě billboardy významných žen, nyní odstupuje z funkce

Tereza Stonišová16. března 2018 • 15:00
Bývalý starosta Mohammad-Ali Najafi
Bývalý starosta Mohammad-Ali Najafi
• foto: 
Profimedia.cz

Vojačka, válečná fotografka, olympionička nebo slavná matematička. To je jen krátký výčet profesí žen, které je nyní možné spatřit na billboardech íránské metropole Teheránu. Město od srpna loňského roku vedl proreformní prozápadní politik strany Mohammad-Ali Najafi, kterého proslavila zejména jeho otevřená podpora práv žen. První muž Teheránu však před několika hodinami oznámil, že z funkce odstupuje.

Ještě v úterý ráno měl web televize BBC jako hlavní zprávu teheránskou billboardovou revoluci. Zpráva se týkala rozsáhlé kampaně, která v Teheránu nyní „vře“ – jedná se o velkoformátové fotografie slavných žen, které na obyvatele íránské metropole shlížejí z obřích billboardů.

Mezi nimi je například věhlasná matematička Marjam Mírzácháníová, která získala jako první íránská žena Fieldsovu medaili, což je prestižní ocenění pro špičkové matematiky srovnatelné s Nobelovou cenou. Marjam byla profesorkou matematiky a bohužel v červenci loňského roku zemřela v nízkém věku 40 let na rakovinu prsu.

Čína vybuduje obrovský národní park, aby zachránila pandy. Bude velký jako čtvrtina Česka

Kromě věhlasné matematičky se na billboardech objevila například Marjam Kazemzadehová, první íránská válečná fotografka, již proslavily silné fotografie íránsko-irácké války v 80. letech minulého století. Alenuš Terianová, další známá íránská vědkyně, má v Teheránu také svůj billboard. Proslavila se jako průkopnice moderní íránské astronomie, zemřela v roce 2011. Výčet zástupkyň něžného pohlaví je dlouhý.

Projekt vzbudil zájem veřejnosti i médií, a to nejen svou nevšedností, ale také odvahou – v zemi jsou práva žen stále problematickým a nevyřešeným tématem a právě odstoupivší starosta se tímto krokem pokusil přispět k potřebné diskusi.

Antropolog tvrdí, že rozluštil 80 let starou záhadu ztracené letkyně Amelie Earhartové

Pak ale teheránský starosta zaplnil titulky světových médií podruhé, nejdříve samozřejmě těch íránských. Objevila se totiž zpráva, že proreformní starosta ze své funkce odstupuje, údajně kvůli zdravotním problémům. Předseda teheránského zastupitelstva oznámil, že již obdržel starostovu rezignaci, v níž uvedl, že odchází ze zdravotních důvodů.

Íránské zpravodajské weby uvedly, že měl osmašedesátiletý starosta problémy se srdcem, šeptalo se také o rakovině. Někteří představitelé Teheránu však spekulují o tom, že starosta odstupuje „kvůli politickému tlaku, před nímž nebylo možné přimhouřit oči“.

Starci na netu. Výzkum ukázal, že e-mailové spamy, hoaxy a dezinformace nejvíce šíří …
Moskvané našli způsob, jak donutit radnici odklidit sníh: Stačí na něj napsat jméno…Klíčová slova: teherán, starosta, politika, billboardy


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Inženýrem za výzkum obrany před UFO: Kritická reportáž v Reflexu jako odrazový můstek ezoúspěchu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: V Česku nastal prokurátorský puč číslo 2
PREMIUM X Konspirační teorie realitou: Projekt MKUltra a vládní pokusy na lidech
PREMIUM X JXD: Menhiry a erekce aneb Jak se mi tajemnou silou postavila hůl
PREMIUM X Petr Sokol: Sázejte na politiku, dokud se v českých sázkových kancelářích nenaučí určovat kursy

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější