Michal Murín - Podle Babiše je šéf GIBS ohrožením demokracie, zprostí ho služby | Reflex.cz
nahoru

Babiš: Šéf GIBS Murín je ohrožením demokracie. Okamžitě ho zprostím výkonu služby

ČTK15. března 2018 • 14:05
Michal Murín
Michal Murín
• foto: 
Foto Reuters

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) neprodleně zprostí ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Michala Murína výkonu služby. Ve čtvtek to řekl poslancům bezpečnostního výboru, který se zabýval situací v GIBS. Babiš uvedl, že v Murína nemá důvěru.

Babiš se rozhodl i na základě dokumentů státních zástupců. V jednom z nich se podle Babiše mimo jiné píše, že Murín účelově lhal žalobcům v kauze, v níž byl prověřován vysoce postavený policista. "Pan Murín se zpronevěřil všemu, své instituci, kterou řídí, zákonu o služební kázni a služebnímu slibu," řekl premiér. Opět zpochybnil i hospodaření inspekce.

Bohumil Pečinka: Dnes Murín, zítra Bradáčová aneb Únor podle Andreje Babiše

Ohrožení demokracie

Premiér mluvil i o dalších výtkách, které podle něho vznášejí vůči inspekci státní zástupci. Uvedl mimo jiné, že se GIBS snaží dostat ke spisovým materiálům, které "benevolentně zpřístupňuje" podezřelým, nerespektuje rozhodnutí státních zástupců a chce nasazovat odposlechy bez dostatečného zdůvodnění.

Murín je podle Babiše ohrožením demokracie, jeho chování pokládá za skandální. "Místo aby pomáhal rozkrývat trestnou činnosti policistů, tak ji zakrýval," řekl novinářům při odchodu z jednání výboru.

Zproštění výkonu služby se podle ministerského předsedy teprve musí připravit. Bude podle jeho slov dočasné. Babiš zopakoval, že Murínovo odvolání nenavrhoval.

Co je to GIBS? Jaké má pravomoci a proč vznikla Generální inspekce bezpečnostních sborů >>>

Panstvo z Hradu vzkazuje: Budoucnost je naše!
Kryštof Pavelka 15. března 2018 • 10:13

Panstvo z Hradu vzkazuje: Budoucnost je naše!

Zprošťuje, neodvolává

Ředitele GIBS jmenuje a odvolává podle zákona premiér na návrh vlády a po projednání v bezpečnostním výboru Sněmovny. Odvolat ho lze pouze, pokud je proti němu zahájeno trestní stíhání nebo po uplynutí pětiletého mandátu.

Babiš hovořil o zproštění výkonu služby, což je jiný případ než odvolání z funkce. Ze zákona o služebním poměru vyplývá, že člen bezpečnostního sboru může být zproštěn výkonu služby, pokud je podezřelý ze spáchání trestného činu, kázeňského přestupku nebo jednání, které má znaky přestupku. Učinit se to může v případě, že by ponechání podezřelého příslušníka ohrožovalo důležitý zájem služby nebo vyšetřování jeho jednání.

Premiér zpochybnil také efektivitu GIBS, když na jednoho příslušníka podle něj připadá jedna stíhaná osoba.

Poslanec Ondráček má jen jedinou odbornost – lže o minulosti i platných zákonech
Fico bojuje o politické přežití. Tady jsou hlavní milníky politické kariéry slovenského…

ČTKVolby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,720
23,070
29,360
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější