Bohumil Pečinka: Dnes Murín, zítra Bradáčová aneb Únor podle Andreje Babiše | Reflex.cz
nahoru

Bohumil Pečinka: Dnes Murín, zítra Bradáčová aneb Únor podle Andreje Babiše

Bohumil Pečinka3. března 2018 • 07:00
Andrej Babiš na koláži Jana Ignáce Říhy
Andrej Babiš na koláži Jana Ignáce Říhy
• foto: 
Jan Ignác Říha

Komunistický převrat v únoru 1948 formálně začal tím, že ministr vnitra Nosek z KSČ začal odvolávat nekomunistické důstojníky policie. V reakci na to představitelé nekomunistických stran přenesli spor na vládu, následně se snažili komunisty vytlačit z vlády. Ale aranžmá se jim vymklo z rukou a komunisté za pomoci parlamentních i mimoparlamentních prostředků zavedli vládu jedné strany.

I únor 2018 začal pokusem premiéra Babiše z ANO odvolat šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů Michala Murína. Dvakrát se ho snažil přesvědčit, aby sám odstoupil. Důvod byl jasný: odvoláváním by se nemusela zabývat ani vláda, ani bezpečnostní výbor sněmovny.

Babiš měl Murínovi údajně říct: „Když se dohodneme, bude to bez skandálu.“ Murín odmítl a Babiš proti němu rozjel kampaň s odůvodněním, že měl být za premiéra Sobotky kázeňsky potrestán, ale bylo to zameteno pod koberec.

Kdo ve čtvrtek sledoval interpelace premiéra v demisi Babiše ve věci Murín, musel si vzpomenout na události před 70 lety.

Ekonom Vladimír Pikora: Náš zákazník, náš pán? Bejvávalo...
VLADIMÍR PIKORA 1. března 2018 • 14:15

Ekonom Vladimír Pikora: Náš zákazník, náš pán? Bejvávalo...

Babiš se nekontroloval a svými emocemi hodně připomínal Klementa Gottwalda. V jednu chvíli se zdálo, že Babiš snad bojuje o život a chce zničit celou GIBS: „Podívejte, jak jim vzrostly platy, o 37 procent! A co učitelky a pošťačky? A jaké mají výsledky? Jedno zatčení za rok na jednoho člověka!“

Člověka hned napadá: proč Babiš neodvolá šéfa GIBS standardně? Protože neřeší stav v instituci, která kontroluje policisty, ale chce ji co nejdříve ovládnout. A tím vyřešit svůj osobní problém související s trestním stíháním jeho a jeho rodiny, ale také s kauzou korunových dluhopisů, kterou rovněž šetří policie pro podezření z daňových podvodů.

První z kauz měla být spláchnuta už v prosinci a lednu. To měl podle plánu na mimořádném zasedání mandátového výboru vystoupit expolicista Komárek a skandalizovat vyšetřovatele Nevtípila z případu Čapí hnízdo. Následně mu měl být případ odejmut a předán jinému policistovi, který by se s ním měsíce seznamoval. Během této doby měla vzniknout vláda, následně by se další měsíce došetřovaly některé věci.

Bohumil Pečinka: Slovenské rozhodnutí ohledně Babiše a StB je důležité i pro Česko

Jak kdysi napsal spisovatel Heller, nic nevyjde podle plánu. Komárek, který byl v roce 2017 parlamentní vyšetřovací komisí několikrát usvědčen z nepravd a u soudu nepravomocně odsouzen za lživá prohlášení, nebyl zbaven mlčenlivosti a celá kauza vyšuměla.

Odvolávání šéfa GIBS je dalším pokusem vstoupit do struktury policie. Zajímavé jsou v této souvislosti reakce státních zastupitelství. To olomoucké aktivně potvrzuje Babišovy teze, zatímco pražské vrchní a nejvyšší vyjadřují pochybnosti, zda premiér v demisi a trestně stíhaný politik může takto odvolávat šéfa policejního útvaru. Dobře totiž vědí, že v případě necivilizovaného odvolání Murína jsou zítra na řadě i oni.

Gustáv Husák a Andrej Babiš: Zplozenci jednoho pekla
Marek Stoniš 14. února 2018 • 15:45

Gustáv Husák a Andrej Babiš: Zplozenci jednoho pekla

Václav Klaus ml.: Facka na Praze 2? Spíš bych ji čekal od starostky Černochové
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Babiš v důsledku demonstrace na Letné definitivně ztratil autoritu
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne
PREMIUM X Nejmladší z „chvilkařů“: Kdo je Kryštof Zapletal, jeden z hlavních organizátorů demonstrace na Letné?

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější