Panstvo z Hradu vzkazuje: Budoucnost je naše! | Reflex.cz
nahoru

Panstvo z Hradu vzkazuje: Budoucnost je naše!

Kryštof Pavelka15. března 2018 • 12:20
Michal David zazpíval Zemanovi a jeho věrrným. "Miloši, ty na to máš"
• video: 
Blesk Zprávy

Miloš Zeman na oslavu svého znovuzvolení pozval „pár přátel“ a nechal si zahrát písně lahodící jeho státnickému uchu. To je běžná praxe, přesto měl 14. březen nepopiratelnou symboliku: Zatímco honorace blízká hlavě státu slavila, protestoval minimálně trojnásobný počet lidí na Václavském náměstí proti útokům prezidenta a jeho politických spojenců na veřejnoprávní média.

Málokdy se stává, aby se v jeden den takto přehledně, ve stejný čas a nedaleko od sebe prezentovaly dva společenské světy. Na Václavském náměstí se sešel mix občanů znepokojených nedávnými výroky Miloše Zemana na adresu České televize. Z nich a z předchozích vyjádření hlavy státu je zřejmé, že Zeman by si přál zestátnění veřejnoprávních médií po polském a maďarském vzoru.

Přiškrcení médií veřejné služby je pro konzervativní národovce přirozený impuls: při všech řečech o politické nekorektnosti mají totiž tuze tenkou kůžičku a jsou velice hákliví na kritiku. To má se svými názorovými blíženci z Budapešti a Varšavy Miloš Zeman společné.

Zemanův Hrad za osmnáct, Česká televize bez dvou za dvacet
Marek Stoniš 14. března 2018 • 22:41

Zemanův Hrad za osmnáct, Česká televize bez dvou za dvacet

V současné konstelaci, kdy v řadě otázek existuje sice nepřiznaná, ale evidentní názorová shoda mezi Hradem, komunisty, křiklouny z SPD a vládcem státostrany ANO, je velmi pravděpodobné, že k pokusu o omezení nezávislosti médií, a možná nejen těch veřejnoprávních, skutečně dojde. Nikdo z této party nemá s novináři dobré vztahy.

A pak je tu druhý rozměr hradní slávy a demonstrace v podhradí. Zemanovi kromě těles jako kapela Hradní stráže pěli vesměs umělci, kteří měli k moci vždy blízko, bez ohledu na režim. Decibely lásky Michala Davida, hlavní hvězdy večera, lakovaly tupou šeď normalizace na růžovo už před lety.

Zemane, ČT nedáme! Na Václavském náměstí demonstrovaly tisíce lidí, řečnil i Jan Svěrák

Teď má být stejné disko zřejmě soundtrackem k novým poměrům ve státě. Zeman totiž svým věrným z pódia vzkázal: „Nervozita skončila. Budoucnost je na pět let naše.“ Ona budoucnost se zřejmě dál ponese ve znamení útoků na novináře, nerespektování ústavních zvyklostí a kšeftaření hradní věrchušky s východními autoritářskými režimy. To vše v tandemu s uřvanými polofašouny, bývalými estébáky, žongléry s dotacemi a státními zakázkami.

Miloš Zeman, muž, jenž o sobě mluví jako prezidentu spodních deseti miliónů, si na Hrad pozval vesměs lidi, jimž se v blízkosti mocných dařilo odjakživa. A ze Španělského sálu vzkázal půlce oněch deseti miliónů, která ho nevolila a jež se stále častěji schází na náměstí českých měst: Teď se pět let bude držet huba a krok. Nu, uvidíme.

Stát vedle Zemana? Přál jsem si, aby to už bylo za námi, říká o inauguraci Štěch
Nechal průchod své mstivosti. Institut Václava Klause drsně zepsul Zemana za…
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zrcadlo českého národa: Karel Gott si v roce 1977 zvolil stranu hřiště. A vybral si špatně
PREMIUM X Jak na pazourek? Zkušený mistr řemesla vás naučí nejlepší řemeslné triky neandertálců
PREMIUM X Východ vrací úder: Počítačové hry válcují Hollywood a Češi jsou u toho
PREMIUM X Jefim Fištejn: Pokrok nezastavíš aneb Politická korektnost za hranicí absurdity
PREMIUM X Zpověď 63leté striptérky jménem Sugar: Lidi se tomu nejdřív chechtají, ale pak se třeba zamyslí

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější