Únorová rarita v Kolumbii. V jedné z vesnic slaví Vánoce až nyní | Reflex.cz
nahoru

Únorová rarita v Kolumbii. V jedné z vesnic slaví Vánoce až nyní

Tereza Stonišová25. února 2018 • 13:00
Únorová rarita v Kolumbii. V jedné z vesnic slaví Vánoce až nyní
foto: BBC

Obyvatelé kolumbijské vesnice Quinamayó oslavili Štědrý den. Zní to zvláštně, ale je to tak – vesničané totiž tvrdí, že jejich tradice souvisí s tím, že v době pravých Vánoc v prosinci tento svátek slavit nemohli. Předkové obyvatel vesnice, kteří ještě byli postiženi otroctvím, totiž měli slavení tohoto křesťanského svátku zakázané.

Proto si vesničané vybrali datum o dva měsíce následující po 24. prosinci, tedy 24. února. Součástí svátku jsou všechny tradice, které známe z evropského modelu slavení Vánoc, přičemž vesničané z kolumbijské vesnice je mají ještě o něco barevnější – součástí oslav narození Krista je také tanec, hudební zábavy a společné veselí. „Lidé, kteří nás zotročili, nám nedovolili mít v době Vánoc volno,“ řekl BBC Holmes Larrahondo, který ve vesnici organizuje veškeré oslavy.

Podle něj má slavení Vánoc v únoru i další důvod a výhodu: „V naší komunitě věříme, že by se žena měla 45 dní po porodu postit a odpočívat. Když se oslavy Ježíšova narození slaví až v únoru, může si svatá Marie zatančit s námi,“ vysvětlil muž s úsměvem.

Další zajímavá součást oslav vesničanů je takzvané hledání Ježíška. Vesničané se nastrojí do barevných kostýmů (velmi často modré či tmavě modré barvy) a hledají dům od domu novorozeného Spasitele. Toho ve vesnici představuje dřevěná soška oděná do modrého obleku. Celý rok ji u sebe schovává jedna rodina, která vzácnou sošku poté, co ji vesničané „najdou“, předá k opatrování dál.

 

Záhady tajuplných civilizací: Kam zmizely? A žijí jejich potomci?
Zdena Martinová 22. února 2018 • 13:03

Záhady tajuplných civilizací: Kam zmizely? A žijí jejich potomci?

Bolest, radost i údiv. Podívejte se na neuvěřitelné fotografie porodů, které zabodovaly…
Roadmovie s Menzelem, česko-slovenský Tlumočník, okouzlila Berlinale. ZaslouženěKlíčová slova: Kolumbie, Vánoce, otroctví, zajímavosti


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Helmut Newton: Fotograf, před jehož objektivem ochotně zapózovala každá žena
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: V čem Češi vynikají? Obrana specifickým humorem a spotřeba alkoholu
PREMIUM X Karel Gott mit uns! Mistr jako zdroj inspirace a humoru...
PREMIUM X Gott versus Matuška: Souběžný příběh boha a čerta české pop-music
PREMIUM X Hrátky s Ovčáčkem aneb Twitterovou hravostí proti politickým dinosaurům

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější