Roadmovie s Menzelem, česko-slovenský Tlumočník, okouzlila Berlinale. Zaslouženě | Reflex.cz
nahoru

Roadmovie s Menzelem, česko-slovenský Tlumočník, okouzlila Berlinale. Zaslouženě

Tereza Spáčilová24. února 2018 • 14:00
Režisér filmu Tlumočník Martin Šulík o Jiřím Menzelovi a jeho šprýmech
• video: 
Tereza Spáčilová

Plný kinosál, živé reakce a potlesk: nejočekávanější z českých, resp. česko-slovenských příspěvků na 68. přehlídce Berlinale, „důchodcovská roadmovie“ Martina Šulíka Tlumočník, zahraniční kritiky nadchl. Pochvalné recenze se dočkal dokonce i od prestižního hollywoodského deníku Variety. Světová veřejnost ho bude moct zhodnotit v pátek v noci, kdy jej festival promítne u příležitosti předání ceny za mimořádný přínos, tzv. Berlinale Camery Jiřímu Menzelovi.

„Teď ještě aby Tlumočník stejně oslovil i české diváky,“ kvitoval berlínský úspěch producent Rudolf Biermann. Někteří tuzemští distributoři prý navíc jeho snímku zrovna nefandí. „Mezinárodní ohlas je jedna, nepochybně milá věc, plné kinosály doma ovšem stejně nezařídí,“ kvituje s povzdechem. Nutno říct, že film by si je zasloužil. Bez ohledu na poněkud klopotný závěr je totiž Tlumočník konečně snímkem, za nějž se na mezinárodní půdě nemusíme stydět. Nejenže nepohrdá divákem (jev na filmovém festivalu obzvlášť vzácný), ale především i těžké téma traumat minulosti dokáže podávat s lehkostí, jež ho dělá nevtíravě naléhavým.

Ledecká má druhé zlato, na snowboardu potvrdila roli favoritky

Teprve v druhém plánu si tak překvapeně uvědomíme, že nás nezajímá jenom samotná jízda dvou nesourodých starců, rakouského bonvivána Georga (Peter Simonischek) a slovenského mrmlala Aliho (multilingvní Jiří Menzel), ale i to, kvůli čemu se na ni vydali: potřeba vypořádat se s rodinnou historií a dávnými válečnými křivdami. „Je zajímavé, jak moc i po tolika letech téma války a nacismu rezonuje. Člověk by řekl, že už muselo být řečeno vše, ale stačí otevřít noviny a víte, že se o něm asi stále nemluvilo dost. Jinak by přece na tolika místech v Evropě neslavily úspěch extrémistické strany,“ komentuje téma představitel Georga, syna esesáka, jenž zavraždil desítky lidí včetně Aliho rodičů.

Simonischek, držitel evropské ceny za komedii Toni Erdmann, v Berlíně reprezentuje Šulíkův film i jménem Jiřího Menzela, jemuž zdravotní stav po nedávné operaci ještě nedovoluje vycestovat do zahraničí. Právě on za něj také přebere zmiňovanou cenu „Zaslouží si ji jako nikdo. Jiří je neskutečně chytrý člověk a skvělý filmař, ostatně mluvíme tu o oscarovém režisérovi. Jen mě mrzí, že nemohl přijet: jednak by tu byla větší legrace a jednak by bylo skvělé, kdyby si tu slávu vychutnal osobně. Navíc se takhle budu muset do večera naučit česky,“ směje se herec s odkazem na páteční ceremoniál.

Čeští diváci mohou Tlumočníka vidět od 15. března, kdy vstupuje do distribuce.

Trailer k filmu TlumočníkVIDEO Bioscop

Názor myslivce: Zastřelit jelena Standu? Zvířata nejsou naši kamarádi, za svůj osud ale…
Taxi vs. Uber: Jak si v hlavě srovnat neustálé stávky taxikářů?

 

Tereza Spáčilová


Klíčová slova: Menzel, berlinale, tlumočník


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,720
23,080
29,320
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější