nahoru

Revoluce v medicíně zvaná BonoFill: Izraelská firma vypěstovala lidské kosti v laboratoři

Daniel Baret 17. února 2018 • 16:45
ilustrační foto
ilustrační foto
• foto: 
Shutterstock.com

Izraelská biotechnologická společnost Bonus BioGroup právě vkročila do druhého kola testů klinické studie, jejímž cílem je vypěstovat lidské kosti v laboratoři. První kolo začalo už před čtyřmi lety, zúčastnilo se ho 32 pacientů a dopadlo podle odborníků velmi úspěšně. Mohlo by to předznamenat další revoluci v medicíně.

Proces pro opětovné vytváření kostí v laboratoři zní jako sci-fi. Vědci pomoci liposukce vezmou z těla tukové buňky, z nichž oddělí buňky, které „opravují“ v kostech zranění. Izolované buňky se poté pěstují v bioreaktoru, který simuluje lidské tělo. Informoval o tom web The Times of Israel.

Po dvou týdnech se nové buňky pomoci injekce vloží do pacientovy zraněné kosti ve formě tisíců malých žijících částí, které firma pojmenovala BonoFill.Nová kost v pacientovi je živá. BonoFill jí posílí a kost vyroste spolu s pacientem, což se obzvlášť hodí, pokud je nemocným dítě. BonoFill však může vyřešit také problémy s osteoporózou, oslabením kostí při rakovině, infekcí nebo zničenou kostí po nehodě. Po úspěšné léčbě je nová kost až sedmkrát silnější než ta původní.

Jedním z klíčových bodů je také cena, která je podle izraelských expertů nižší než cena za operaci, která nemusí být úspěšná a tak efektivní.

Daniel Baret


Klíčová slova: medicína, věda, objev, operace, výzkumDiskuse ke článku