Norské politiky kosí kampaň #MeToo. V zemi přitom už teď vládnou hlavně ženy | Reflex.cz
nahoru

Norské politiky kosí kampaň #MeToo. V zemi přitom už teď vládnou hlavně ženy

Daniel Baret5. února 2018 • 08:30
Norská poslankyně Mathilde Tybring-Gjedde, která chce vyčistit politiku od mužů, kteří někoho obtěžovali
Norská poslankyně Mathilde Tybring-Gjedde, která chce vyčistit politiku od mužů, kteří někoho obtěžovali
• foto: 
Facebook

Norskou premiérkou je Erna Solberg. Ministryní zahraničí této země se stala Ine Marie Søreide. Ministryní financí je Siv Jensen. Vládní koalici tvoří Konzervativní, Liberální a Pokroková strana. Všechny vedou ženy. V parlamentu je přes 41 procent žen ze všech poslanců. Zdá se, že muži tahají v norské politice za kratší konec.

Norsko by se tak mohlo stát první zemí, kde se v politice naopak nebude dostávat mužů. Přitom v této skandinávské zemi jsou ženy v politice už dnes nesmírně vlivné a navíc 40 procent jich podle nařízených kvót musí být také ve vedení firem. Tato situace je jinde neobvyklá, navíc norskou politiku opouštějí v poslední době další muži. Zasáhla je obvinění z kampaně #MeToo, která poukazuje na sexuální obtěžování a napadání žen.

Někteří norští politologové varují společnost, že genderově vychýlený vliv moci na jednu stranu, tentokráte ve prospěch žen, nepovede k ničemu dobrému. Norská politická scéna je tak podle nich dále rozbíjena a může se ještě více atomizovat.

První norský paparazzi: Špionážní snímky z roku 1890 přinesly mnohá překvapení

Plácnutí po zadku

Nová norská pětadvacetiletá poslankyně (volby se uskutečnily v září minulého roku) Mathilde Tybring-Gjedde si ale myslí, že v kampani se má pokračovat: „Je nezbytné vše vyčistit. Se všemi příběhy se mají seznámit politické strany a musí se posunout ke kulturní změně,“ řekla Tybring-Gjedde webu Politico. A ještě na vysvětlenou dodala: „Je rozdíl mezi chlapíkem, který vás někde na párty s přáteli plácne po zadku, to se dá ještě vydržet, ale není možné, aby k něčemu podobnému někdo zneužíval své postavení a moc.“
 
Přestože zatím byla většina obvinění politiků v rámci norské verze kampaně #MeToo anonymní, další a další muži odstupují po jejich zveřejnění z funkcí. Norsko se těmto aférám věnuje intenzivně již několik týdnů.

10 nejlepších filmů roku 2017 a proč je musíte vidět
TEREZA SPÁČILOVÁ 15. ledna 2018 • 11:11

10 nejlepších filmů roku 2017 a proč je musíte vidět

Konec funkcionářů

V lednu například skončil významný politik Trond Giske (51) v opoziční Labouristické straně (ta sice vyhrála poslední volby, ale nesestavila vládu). Giske byl místopředsedou strany a kdysi i několikanásobným ministrem. Kromě jiného pro církevní záležitosti. Byl obviněn z nevhodného chování k mladým ženám, kterého se údajně dopustil v minulosti. On to popírá, ale strana se ho přesto zbavila. Chce se dokonce se stranou soudit.

V lednu musel opustit funkci šéfa mládežnické organizace Konzervativní strany i poslanec Kristian Tonning Riise (29), který prý sexuálně obtěžoval ženy, když byl pod vlivem alkoholu.
 
Ze stranických funkcí odešel i další poslanec Ulf Leirstein (44), který dle obvinění posílal pornografické snímky mladých chlapců některým jiným členům parlamentní Pokrokové strany.

Feministky, Dunkerk, ČT a blbý kecy v čase #MeToo
VERONIKA BEDNÁŘOVÁ 10. ledna 2018 • 11:09

Feministky, Dunkerk, ČT a blbý kecy v čase #MeToo

Zákaz alkoholu

Poslaneckého mandátu se ale posledně dva jmenovaní odmítají vzdát, protože proti nim není vedeno zatím žádné trestné řízení.

Norsko, které mělo první premiérku, jíž byla Gro Harlem Brundtland, už v roce 1981, je návalem obvinění ze sexuálního obtěžování žen šokováno. Politické strany teď řeší desítky dalších obvinění a některé ženy-političky tvrdí, že je to pořád jenom špička ledovce.

Mnoho případů obtěžování v politice se podle zveřejněných zpráv stalo na stranických akcích, kde se podával i alkohol. Některé strany proto hodlají alkohol na svých akcích zcela zakázat.

Otázkou teď je, zda norské ženy nakonec nezůstanou v politice samy. Tvrzením mužů se totiž při těchto obviněních nevěří, zatímco ženám téměř vždy.

Milostivá, mohl bych vás ojet? Švédi zpřísní zákony o znásilnění
Jiří X. Doležal 23. prosince 2017 • 20:46

Milostivá, mohl bych vás ojet? Švédi zpřísní zákony o znásilnění

Světlana for president: Co vypovídá popularita moderátorky Witowské o stavu české…

Daniel BaretVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zelený Raoul: Putin vymývá mozky. Seriál Černobyl lže o sovětské propagandě
PREMIUM X Jen si tak mňouknout: Od kočičin po Babiše aneb Stručné dějiny českých demonstrací
PREMIUM X Děkuji, že jste mi pomohl, soudruhu. Jak legenda českého big beatu Kosťa Ruchadze utekl fízlům přímo na Západ
PREMIUM X Kdo to všechno zaplatí? Možné scénáře kolem auditů na dotace Evropské unie
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější