nahoru

Feministky, Dunkerk, ČT a blbý kecy v čase #MeToo

Veronika Bednářová 10. ledna 2018 • 15:15
Video se připravuje ...
Plnohodnotná ukázka na film Dunkirk
• video: 
Total Film

V pořadu Události v kultuře na ČT, věnovaném americkým cenám zahraničních kritiků Zlaté glóby, jsem na úvod řekla, že se mi líbil válečný film Dunkerk, protože se v něm „neřeší ženská otázka“. Okamžitě se strhla kritika.

„Česká televize jako veřejnoprávní médium dlouhodobě selhává v nastolování jakékoli zásadní společenské a politické agendy,“ napsala k nahrávce rozhovoru na Facebook Marcela Linková, vedoucí Národního kontaktního centra – gender a věda v rámci oddělení Gender a sociologie Sociologického ústavu Akademie věd ČR. To rozpoutalo plamennou diskusi o tom (když to zkrátím), že nemám mít blbý kecy o Dunkerku, protože „i vtipy je potřeba dělat s určitým vkusem a uvážením“, namátkou napsala další z diskutujících.

Zlaté glóby

Nepomohlo, že zbylých 99,9 procenta rozhovoru jsme s moderátorkou rozebíraly nový, vítězný snímek Martina McDonagha Tři billboardy kousek za Ebbingem, převratný v tom, že přivádí na plátno starší ženskou hrdinku, která se po násilné smrti dcery sama a aktivně postaví proti systému – Frances McDormandová byla na gala večeru Zlatých glóbů oceněna jako nejlepší herečka. A samozřejmě jsme mluvily i o převratném projevu Oprah Winfreyové, o níž doufám, že bude v roce 2020 kandidovat na prezidentku Spojených států. A taky o #MeToo: ten ceremoniál Zlatých glóbů byl, jak víme, zásadní a hodně politický, píšu o tomto dění v USA už od začátku října, kdy vypukla Weinsteinova aféra. Ale copak se nesmí vtipkovat?

Se svými kritičkami na webu přitom naprosto souhlasím. Otevřená, soustavnější debata o genderové problematice v České republice téměř neexistuje, zůstává skrytá v bezpečí akademické půdy, na sociálních sítích nebo v nemainstreamových médiích. Proto je taky tak neúčinná, nikam se neposunuje, nevyvíjí a zatím nemá výraznější výsledky. Je alarmující, že veřejnoprávní televize nemá ani jeden dlouhodobě udržitelný, diskusní pořad o ženách a pro ženy; ač tady takové pokusy byly, a ne jednou (za všechny Ženský hlas); všechny zemřely na nízkou sledovanost.

Facebook s 30 lajky

Jenže: pokud se taková diskuse má zahájit – a děje se tak, což je bezvadné –, musí se zahájit přátelsky, neagresívně, nápaditě, po mandelovsku. Budeme-li pokračovat superkritickým stylem amerických feministek ze 60. let, jež považovaly každého člověka, který s nimi nedemonstruje na ulici, za nepřítele, budeme zůstávat jen na Facebooku se třiceti lajky.

Takže: jsem šťastná, že se genderová problematika konečně dere z akademické půdy a on-line debat do širšího povědomí. A pyšná, že mě ČT pozvala na rozhovor o Zlatých glóbech, #MeToo a #TimesUp — a že jsem k tomu možná blbým, ale přesto vtipem o Dunkerku, film o evakuaci obklíčených francouzských, britských a belgických vojáků z pláží francouzského Dunkerku v roce 1940, který „neřeší ženskou otázku“, přispěla.

Navíc Dunkerk se mi opravdu líbil. Nebojím se to říct.

Veronika BednářováPrezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější