nahoru

Tohle ve filmu neuvidíte: Ojedinělé barevné fotografie ukazují zkázu Dunkerku po slavné bitvě

Daniel Baret10. srpna 2017 • 12:50
Tohle ve filmu neuvidíte: Ojedinělé barevné fotografie ukazují zkázu Dunkerku po slavné bitvě
foto: Vintag.es

Nejočekávanější film letošního léta, válečné drama Dunkerk, vidělo v českých kinech zatím kolem 170 tisíc diváků, což je slušný výsledek. Celosvětově mělo dílo Christophera Nolana do 8. srpna tržby 320 milionů dolarů, to je zase něco méně, než se očekávalo. Film ovšem vyvolal obrovský zájem o samotnou bitvu o město Dunkerk na severu Francie, kde nacistické Německo dostalo statisíce britských, francouzských a belgických vojáků do kleští.

Obrovské ztráty spojenců byly po bitvě, která probíhala od 26. května do 4. června 1940, především materiální. Na místě bylo zanecháno například velké množství munice, 880 polních děl, 310 děl s velkou ráží, 11 tisíc kulometů, téměř 700 tanků, 20 tisíc motocyklů a 45 tisíc osobních aut. Část vybavení a výzbroje spojenci před evakuací zničili, aby nemohla sloužit Němcům.

Úspěšná evakuace téměř 340 tisíc spojeneckých vojáků všakt tyto materiální ztráty vynahradila. Podívejte se na originální barevné fotografie, které ukazují Dunkerk a jeho okolí po slavné bitvě, už v době, kdy ho ovládli Němci.

Hrdinové, pro které válka nekončí. Silná série ukazuje zmrzačené americké vojáky
„Židé jsou naše neštěstí.“ Podívejte se na 30 snímků běžného života v nacistickém Německu

Daniel Baret
Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,820
22,400
29,280
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější