Ruská policie provedla razii v moskevském kině, které se odvážilo pustit zakázaný film o Stalinovi | Reflex.cz
nahoru

Ruská policie provedla razii v moskevském kině, které se odvážilo pustit zakázaný film o Stalinovi

Daniel Baret28. ledna 2018 • 17:20
Trailer k filmu Smrt Stalina
• video: 
CinemArt CZ

Britsko-francouzská komedie Stalinova smrt (The Death of Stalin) vyvolala v Rusku doslova pozdvižení. Promítání filmu bylo sice zakázáno, ale moskevské kino Pionýr se přece jenom ve čtvrtek odhodlalo k jeho uvedení. Pak ale následovala v kině velká policejní razie a další projekce jsou definitivně zakázané. O samotném filmu vás již Reflex.cz informoval.

Kino Pionýr v centru Moskvy se vzepřelo oficiálnímu úternímu zákazu a ve čtvrtek film Stalinova smrt přece jenom pustilo. Ovšem stihlo jen jedinou projekci.

Hned jak odešli diváci, přišla do kina policie a začala velká razie, která podle dostupných informací trvala až do pátku. Výsledkem je definitivní zákaz vysílání a vrácení vstupného divákům, kteří měli lístky na další projekce. Vyprodáno bylo až do 3. února. Vedení kina doporučilo, aby se návštěvníci, kteří na komedii už měli lístky, obrátili s dalšími dotazy na Ministerstvo kultury Ruské federace.

Právníci ministerstva totiž ve filmu shledali „příznaky extremismu“ a je prý „zaměřen na vyvolávání nenávisti a zášti a ničení důstojnosti ruského (sovětského) člověka“, rovněž prý „křiví minulost, aby období 50. let v životě sovětských lidí vyvolávalo jen hrůzu a odpor“.

Ceny kritiky: Kam se ztratila soudnost filmových recenzentů?
TEREZA SPÁČILOVÁ 27. ledna 2018 • 20:49

Ceny kritiky: Kam se ztratila soudnost filmových recenzentů?

Podle jednoho z ruských diváků, pana Lebeděva, který film ve čtvrtek viděl, však policejní razie pouze podpořila zájem o toto dílo: „Bolí mě pohled na všechny ty lidi v uniformách, kteří se snaží zakázat umění ve prospěch ideologie,“ citoval Lebeděva britský list The Telegraph.

„Myslím si, že před pěti lety by byla odpověď na film jiná. V Rusku se nyní hodně řeší historie, protože prezident Vladimir Putin nemá žádnou vizi pro budoucnost, tak se snaží posílit svoji moc skrze historii,“ dodal Lebeděv.

Deník z Velké války: Pohled feldkuráta, jaký byste asi neočekávali

Podle známého českého filmového webu ČSFD se dá Stalinova smrt označit jako „bizarní, ale působivá komedie odehrávající se v ne moc veselém zákulisí Stalinova nejbližšího kruhu v padesátých letech. Místy až šokuje, s jakou lehkostí se prolínají na oko primitivní vtipy a ledabilé chování nejvyšších představitelů s vyloženě depresivním světem, jímž tehdy Sovětský svaz byl, ale do jisté míry to funguje a i díky tomu se jedná o dost originální snímek. A i když to zrovna není ideální výukový materiál, vyobrazené historické události jsou poměrně přesné a pro leckoho snad i poučné.“

Režisérem filmu je skotský spisovatel a režisér Armando Iannucci. Stalina hraje Adrian McIoughlin a například Nikitu Chruščova, jeho nástupce ve vedení Sovětského svazu, slavná hvězda Steve Buscemi.

10 nejlepších filmů roku 2017 a proč je musíte vidět
TEREZA SPÁČILOVÁ 15. ledna 2018 • 11:11

10 nejlepších filmů roku 2017 a proč je musíte vidět

Feministky, Dunkerk, ČT a blbý kecy v čase #MeToo
VERONIKA BEDNÁŘOVÁ 10. ledna 2018 • 11:09

Feministky, Dunkerk, ČT a blbý kecy v čase #MeToo

Daniel Baret


Klíčová slova: kultura, film, Stalin


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Privilegované volby: Stane se Andrej Babiš novým prezidentem ČR?
PREMIUM X Karel Steigerwald: Fámy, které cloumají státem, jsou nejriskantnějším nástrojem politiky
PREMIUM X Diskriminace mužů-účetních: Česká veřejná správa povýšila formalismus na kafkovský piedestal
PREMIUM X Bouřlivý říjen 1918: Jak vzniklo Německé Rakousko a málem nevzniklo Československo
PREMIUM X Jaroslav Lobkowicz: Monarchie? Raději bych zůstal u prezidenta a republiky...

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější