Učitel šesťáků dostal vyhazov. Při výuce výtvarné výchovy se žákům dostaly do ruky slavné akty | Reflex.cz
nahoru

Učitel šesťáků dostal vyhazov. Při výuce výtvarné výchovy se žákům dostaly do ruky slavné akty

Johana Kudrnová9. ledna 2018 • 17:20
Francois Boucher - Odalisque
Francois Boucher - Odalisque
• foto: 
Wikimedia

Hodina výtvarné výchovy na Lincolnově základní škole v americkém státě Utah začínala 4. prosince tak jako obvykle. Učitel Mateo Rudea vyzval žáky, aby si prošli sadu pohlednic zobrazujících slavná díla světového malířství a povšimli si barevných kompozic. V sérii ovšem byly zařazeny dva akty. Následovala pobouřená reakce některých žáků a následně rodičů. Rudea byl začátkem roku ze školy propuštěn.

Aféra vzbudila kontroverzi nejen v americkém státě. Převzalo ji také množství zahraničních médií. Deník The Herald Journal přinesl o událostí překvapivé množství detailů. Vyjádřilo se množství rodičů, kteří s propuštěním učitele souhlasí i nesouhlasí. Sám Rudea detailně vysvětlil, že o aktech zařazených do kolekce nevěděl. Šesťákům by je podle svých slov vědomě samozřejmě neukazoval. Z různých stran padají dokonce výroky o pornografii distribuované dětem.

A o jaké slavné obrazy vlastně šlo? Mezi pohlednice děl Van Gogha, Moneta, Miróa, Botticelliho nebo Ingrese byl zařazena také reprodukce aktu rokokového malíře Francoise Bouchera a modernisty Amadea Modiglianiho. Zatímco Boucherova Odalisque zobrazuje odhalené pozadí ženy pózující v budoáru, Modiglianiho Iris je zobrazena nahá en face.

Posmrtná záhada: Italský architekt po sobě zanechal stovky krásných ženských aktů,…

Kolumbijec Mateo Rudea přišel do utažské oblasti Cache Valley, aby na Utažské státní univerzitě dokončil magisterský stupeň vzdělání ve výtvarném umění. V mezičase se věnoval výuce na Lincolnově základní škole. V průběhu šesti let strávených ve městě uspořádal několik komunitou vřele přijatých výstav. Po vyhazovu podle svých slov cítí, že jeho práce byla znevážena a že jeho jméno bude kvůli nesmyslnému skandálu dost možná ve Spojených státech očerněno navždy.

Stížnost na Rudea podala matka jednoho z žáků Vanessa Pixtonová. Neznepokojil ji prý fakt, že se dětem dostaly do rukou inkriminované obrázky. Vadit jí měly Rudeovy komentáře, které ze strany učitele následovaly. Směrem ke třídě měl podle jejího syna říct: „Na ženských bradavkách není nic špatného. Měli byste už dospět a stavět se k podobným věcem rozumně.“

Rudea tuto verzi odmítl. Dětem prý řekl, že až vyrostou, budou navštěvovat muzea a tam se nahotě nebudou moci vyhnout. Co přesně by bylo závadné na kterémkoliv ze dvou komentářů, není běžnému Středoevropanovi přesně jasné. Zaplaťpánbůh, že kolekce neobsahovala reprodukci Původu světa Gustava Courbeta.

Teror Boko Haram: Fotograf dojemně zachytil bídu Nigerijců v uprchlických táborech
Tyhle Vánoce už nezažijete. Podobné reklamy jsou dnes ve většině světa zakázányKlíčová slova: akty, škola, výtvarná výchova, zprávy, USA


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Babiš v důsledku demonstrace na Letné definitivně ztratil autoritu
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější