Teror Boko Haram: Fotograf dojemně zachytil bídu Nigerijců v uprchlických táborech | Reflex.cz
nahoru

Teror Boko Haram: Fotograf dojemně zachytil bídu Nigerijců v uprchlických táborech

Johana Kudrnová5. ledna 2018 • 16:30
Teror Boko Haram: Fotograf dojemně zachytil bídu Nigerijců v uprchlických táborech
foto: Afolabi Sotunde

Nigérie je od roku 2013 sužována aktivitou teroristické organizace Boko Haram. Na svědomí má nejen tisíce životů obyvatel středozápadní Afriky, stala se také příčinou vysídlení statisíců lidí přežívajících nyní hluboko pod hranicí chudoby v uprchlických táborech. Fotograf Afolabi Sotunde na jednoduchých, a přece emočně nabitých fotografiích zachytil každodenní realitu těchto lidí. Aby přežili, vrátili se ke směnnému obchodu naturálií.

V táboře vnitřně vysídlených osob v nigerijském Bakassi žije asi dvacet jedna tisíc osob. Jelikož nikdo nemá peníze, ve velkém se tu praktikuje směnný obchod. OSN označila humanitární situaci v Nigérii za kritickou. Zároveň se objevuje množství zpráv o zneužívání mezinárodní pomoci, která se do země dostává. Účastní se jej vládní činitelé, místní humanitární pracovníci i vojáci.

Neschopnost centrálních orgánů neutěšenou situaci řešit nebo alespoň efektivně distribuovat mezinárodní pomoc tak vyúsťuje v rozvoj směnného obchodu. Lidé v táborech směňují bylinky, koření, zeleninu, ptačí zob, čínské polévky, vejce, arašídy, dřevo na otop, prací prostředky i rybičky k získání oleje na vaření. Většina věcí nemá větší hodnotu než dolar.

Krása na východní frontě: Na Donbasu bojují i mladé Ukrajinky
Martin Mrázek 12. února 2017 • 00:54

Krása na východní frontě: Na Donbasu bojují i mladé Ukrajinky

Velká poptávka je po arašídech. Buba, zachycený na fotografii ve žlutém tričku, vyměnil několik balíčků pracího prostředku za tácek arašídů pro svou ženu. Před několika dny se jí narodilo miminko, nespustila se jí však laktace. Arašídy mají tvorbě mateřského mléka pomoct. Jiná cesta v uprchlickém táboře není.

První světová válka v barvě. Unikátní kolorované fotky přibližují drsný život na frontě
Berlín 1945: Jak se hroutila třetí říše očima sovětského fotografa
Fotograf tajně vyfotil lidi a porovnal to s jejich snímky na sociální síti. Co objevil?
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější