Tajná válka CIA v Laosu: Každý den umírá další člověk | Reflex.cz
nahoru

Tajná válka CIA v Laosu: Každý den umírá další člověk

Martin Mrázek11. prosince 2017 • 16:30
Tajná válka CIA v Laosu: Každý den umírá další člověk
foto: Lars Just

Zatímco pozornost světové veřejnosti se soustředila na válku ve Vietnamu, Spojené státy v tichosti bombardovaly i sousední Laos. Ve snaze odříznout Vietcong od zásobování shodily na oblasti, kterými procházela Ho Chi Minhova stezka, 250 milionů bomb. To dělá z Laosu vůbec nejbombardovanější zemi v historii lidstva. Navzdory faktu, že mu USA nikdy nevyhlásily válku.

Následky pociťuje tato asijská země dodnes. Odhaduje se, že na jejím území stále leží 80 milionů nevybuchlých min a bomb. Obzvláště v okolí Ho Chi Minhovy stezky vás může jeden špatný krok stát život. O tom svědčí i mrazivá vládní statistika, podle které exploze těchto pozůstatků války stále zabijí v průměru jednoho člověka denně. Farmáři se často bojí orat vlastní půdu, což je v zemi, kde se 80 % lidí zabývá zemědělstvím, značný problém. Ti nejchudší se naopak snaží munici sbírat a vyměňovat za jídlo.

Nevybuchlé bomby jsou všudypřítomné. Po konci vietnamské války šlo prakticky o jedinou věc, která byla všem dostupná. Není proto divu, že lidé je začali používat, jak jen se dalo.

Láska k Arktidě: Příroda mi dává vše, co potřebuji
Martin Mrázek 20. srpna 2017 • 15:03

Láska k Arktidě: Příroda mi dává vše, co potřebuji

„Když přestalo bombardování, tak byla celá vesnice pryč. Můj strýc a další použili bomby k výstavbě nových domů. Některé z nich byly přitom pořád aktivní. Pole kolem vesnice jich byly tak plné, že jsme nemohli ani sklízet. Začali jsme je proto sbírat a vyrábět z nich lžičky, abychom mohli alespoň něco prodat. Občas někdo při sbírání šrotu umře, ale hodně lidí to prostě musí dělat, aby měli co jíst,“ uvedl jeden z laoských vesničanů v rozhovoru s fotografem Larsem Justem.

 

Vyhlídky na zlepšení jsou jen malé. Odborné odhady hovoří o tom, že by země mohla být zcela vyčištěná za 150 let. Každoroční monsuny navíc odnášejí bomby z původních území do nových oblastí a zamořují tak další a další půdu.

„Dá se říct, že poslední oběť tajné války CIA se ještě ani nenarodila,“ shrnuje situaci na svém webu Lars Just. Jeho fotografie si můžete prohlédnout v naší galerii.

Ghanská laguna Korle: Skládka bez života, která pomalu zabíjí své obyvatele
Příručka moderního fotra: Rodiče dětí mají právo na sex
Dominik Landsman 6. prosince 2017 • 15:44

Příručka moderního fotra: Rodiče dětí mají právo na sex

 Klíčová slova: cia, Laos, válka, bombardování


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt
PREMIUM X Situace Andreje Babiše: Co může premiér ve svém trestním stíhání použít jako záchrannou brzdu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!
PREMIUM X JXD: Tachyonová komora funguje! Kouřím o cigaretu méně!
PREMIUM X Jako kůl v plotě: Vystoupení, které vstoupilo do dějin české politiky. Znamenalo začátek konce komunismu

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější