nahoru

„Sísího varlata“ ovládla Egypt. Policie běsní, zavírá prodejce a nevinné hračky zabavuje

Pavel Novotný 4. prosince 2017 • 15:20
Abdal Fattah Sísí
Abdal Fattah Sísí
• foto: 
Profimedia

V Česku se prodává pod názvem „Klik-klak“. Nevinná hračka v nejjednodušší podobě sestává ze dvou kuliček na provázku, které při srážce pochopitelně klapou. Jenže v Egyptě neklapou tak, jak mají.

Problém tkví v tom, že hraví Egypťané nazývají hračku „Sísího varlaty“. Odkazují se tak na samčí pohlavní žlázy maršála, nyní egyptského prezidenta Sísího. Prostá hračka, která se v Egyptě opět dostala do módy i kvůli nízké ceně, teď musí z obchodů.

„Šéf governorátu Gíza se rozhodl přísně zasáhnout proti obchodníkům s touto hračkou, aby zamezil nevhodnému chování, které tak rozčiluje naše občany,“ cituje nyní list Masrí Júm z úředního prohlášení, které se objevilo zkraje listopadu. Následně pak gízská policie zadržela 41 prodejců a zkonfiskovala 1400 kusů hračky. Zpravodajský web Rassd k tomu dodává, že egyptské ministerstvo vzdělávání nařídilo učitelům státních škol zabavovat klik-klaky všem školákům plošně.

Server Monitor v úterý vyzpovídal prodejce hraček z káhirského bazaru, který si vcelku pochopitelně nepřál být jmenován. „Mnoho dětí se mě na tuto hračku ptá. Naší branži se dlouho nedařilo, pak jsme ale začali prodávat klik-klak za 2,5 egyptské libry (asi 3 koruny). Poptávka byla tak velká, že jsme brzy zdražili na dvojnásobek,“ vysvětluje byznysmen, který byl v šoku, když sledoval, jak úřady zabavují zboží jeho konkurenta.

Více si přečtěte na webi Info.cz >>>

Pavel Novotný


Klíčová slova: Egypt, policie, varlataDiskuse ke článku