
Několik dní před atentátem jsem pobýval v Šarm aš-Šajchu na jihu Sinaje, známé egyptské destinaci. Všechny velké hotely, do kterých čeští turisté jezdili a jezdí, jsou zde pečlivě hlídané ozbrojenou stráží, na příjezdových cestách jsou kontroly, závory, zpomalovací pruhy a probíhají i kontroly podobné těm na letištích. Na hlavních silnicích jsou policejní stanoviště, kde se kontrolují auta. Ta jsou soustředěna zejména kolem měst ve všech turistických destinacích.
Přestože v červenci letošního roku zemřela po útoku na pláži v Hurghadě česká občanka Lenka Civínová, poprvé v případě podobných událostí nepřestali Češi na podobné místo jezdit. Dokonce se stal pravý opak.
„Letos přijelo do Egypta zhruba o 30 procent více českých turistů než loni,“ řekl Wael Jassín, který zde pracuje pro cestovní kancelář Exim Tours. Podle odhadů se bude jednat o nejlepší sezónu od roku 2011. Důvodem je to, že v určitých částech roku není k Egyptu adekvátní alternativa, ceny pobytů jsou velmi příznivé a Rudé moře zůstává nejlepším místem pro potápění a šnorchlování na světě.
Po revoluci a svržení dlouholetého režimu prezidenta Mubáraka v roce 2011 počet zahraničních turistů v Egyptě prudce klesl, protože lidé se obávali celkového chaosu a nejistoty. Do té doby jezdilo do Egypta ročně například z České republiky téměř 300 tisíc turistů. Další rána přišla v listopadu 2015, když nad poloostrovem Sinaj vybouchlo ruské letadlo a zahynulo 224 lidí. Po celoevropském váhání v minulém roce ale letos přišel opět boom – turisté se do Egypta vrátili. Zejména Češi, Němci a nově masově přibyli Ukrajinci.
Za bezpečné se dají v současnosti označit oblasti v Hurghadě a jejím okolí a také ještě jižněji položené středisko Marsa Alam. Jezdí se také na památky do Luxoru, opět budou masově provozovány plavby na lodích po Nilu.
Několik mých kolegů navštívilo v minulých dnech také Káhiru. Tam v současnosti jezdí na pyramidy v Gíze či do slavného Egyptského muzea, kde jsou skvostné starověké památky, nejvíce lidí za posledních pět let. Všechna důležitá místa hlídá policie a bezpečnostní služby. Místní úřady dokonce paradoxně konstatovaly, že například v Egyptském muzeu je turistů zase až příliš moc...
Pro turisty se opět otevřelo i středisko Šarm aš-Šajch na jihu Sinaje a některá místa v okolí. ty se také dají doporučit pro cestování.
Problematická, ale to už několik let, zůstává jen nejsevernější část Sinaje. Právě zde ve městě Bir al-Abed došlo v pátek k teroristickému útoku. Od Hurghady a Marsa Alamu je ale tato oblast vzdálená stovky kilometrů.
Přísná opatření jsou v současnosti nastavena i na všech egyptských letištích. Mnozí turisté považují něco podobného za poněkud dehonestující, ale v rámci své vlastní bezpečnosti by to měl každý vydržet.
Takže pokud si teď někdo klade skutečně mimořádně vážnou otázku, zda jet na dovolenou do Egypta, odpověď bude znít ano. Bohužel, v dnešním rozbouřeném světě jsme si zvykli i na to, že teroristé někde udeří. Jednou ve Francii, jindy v Německu, pak v Barceloně či Belgii a včera bohužel na severu Sinaje, kam ale žádní turisté nejezdí.