nahoru

Skotský reverend k Angličanům: Modlete se, aby princ George dospěl v homosexuála

Johana Kudrnová3. prosince 2017 • 13:50
Na zápase koňského póla s maminkou Kate
Na zápase koňského póla s maminkou Kate
• foto: 
Profimedia.cz

Reverend skotské episkopální církve Kevin Holdsworth se rozhodl popíchnout anglikánskou církev, která na rozdíl od své skotské sestřenice neschvaluje sňatky homosexuálů, neobvyklým způsobem. Na svém blogu vyjádřil v několika bodech kritiku směrem k jižním sousedům. Měli by se prý modlit, aby syn vévody a vévodkyně z Cambridge a britský následník trůnu princ George našel v budoucnu lásku v náručí mladého gentlemana. Pomohl by tak církev přesvědčit o blahodárnosti liberalizace jejího zkostnatělého postoje. Příspěvek se mezi Angličany dočkal odsouzení.

Holdsworth působí jako probošt katedrály sv. Marie v Glasgow a v létě letošního roku se stal prvním duchovním skotské episkopální církve, který oddal homosexuální pár. Umožnilo mu to rozhodnutí velkého synodu. Z kanonického práva zmizela letos klauzule označující manželství za svazek mezi mužem a ženou.

Sám Holdsworth byl během kampaně za umožnění uzavírání církevních sňatků homosexuálům velmi aktivní. Pro Guardian v létě řekl: „Sám jsem gay. Pro mě tedy celá tato záležitost byla o přiznání tohoto faktu a v důsledku o pomoci církvi, aby se ze svého pravého postoje vyznala také. Církev mi po mém přiznání poskytla velkou podporu a postupem času se k naší iniciativě připojila i velká část kongregace.“

Na rozhodnutí skotské episkopální církve reagoval anglikánský biskup Andy Lines. „Církev nemůže libovolně manipulovat s Božím slovem.“ Podrážděně reagovala Anglie i nyní. Kaplan královny Alžběty II, reverend Ashenden, Holdsworthovy komentáře směřované k princi Georgovi označil za zlé a nekřesťanské. Jedná se podle něj o „teologický ekvivalent kletby zlé čarodějnice z pohádek.“

Tesco svou vánoční reklamou pobouřilo zákazníky. Vadí jim muslimská rodina

Skot chtěl čtyřletého následníka trůnu proklít asi jen těžko, přesto si komentář nelze vyložit jinak než jako zbytečnou provokaci. Animozita mezi Skoty a Angličany se za několik stovek let stala neodmyslitelnou součástí britského koloritu. To, čemu však většina lidí přikládala ještě před několika lety pramalý význam, se s referendem o skotské nezávislosti změnilo v hazard se stabilitou celého státu.

Netřeba pak pravděpodobně připomínat, jak citlivá je většina obyvatel, když dojde na bezdůvodné hanění královské rodiny. Ať už jde o Angličany, Velšany nebo Skoty. Podpora Windsorů se dlouhodobě pohybuje okol 60-70 %. Reverend Holdsworth tak může doufat, že mu jeho liberální farníci zachovají i nadále přízeň.

Z Angličana Italem. Herec Colin Firth získal italské občanství. Je to kvůli Brexitu?
Pippa Middletonová se vdala. Na svatbu přijela královská rodina i tenista Roger Federer

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,650
22,590
29,470
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější