Švédská farma pěstující řasy plánuje zvrátit vymírání ryb v oceánech | Reflex.cz
nahoru

Švédská farma pěstující řasy plánuje zvrátit vymírání ryb v oceánech

Martin Mrázek29. listopadu 2017 • 11:00
Švédská farma pěstující řasy plánuje zvrátit vymírání ryb v oceánech
foto: Facebook Simris

Touha západní civilizace po omega-3 mastných kyselinách je jednou z příčin současného masivního a dlouhodobě neudržitelného rybolovu. Primárně se totiž tyto látky získávají z rybího oleje. Existuje ale i jiný způsob, jak dané kyseliny získat. A tím se již několik let zabývá farma Simris.

Řasy jsou experty dlouhodobě označovány za jednu z potravin budoucnosti. Jejich vysokého obsahu kvalitních živin využívá i Fredrika Gullfoot a na jihu Švédska je pěstuje ve spletitém systému skleněných trubek, který dohromady měří takřka 65 kilometrů. Přesto se zde neděje nic složitého. Dochází ke klasické fotosyntéze za pomoci oxidu uhličitého a vody. Výsledkem je kyslík, využitelná energie a samozřejmě také jídlo.

„Náš oxid uhličitý vlastně pochází z lihovaru Absolut Vodky, takže někdy tvrdíme, že pěstujeme ty nejšťastnější řasy na světě,“ uvedla se smíchem pro Mashable Fredrika GullFoot.

Její farma zdánlivě splňuje veškeré moderní předpoklady pro to, aby se stala celosvětově úspěšnou. Využívá nejnovějších poznatků vědy, stále zdokonaluje současnou techniku a ukazuje možný směr pro udržitelný rozvoj lidstva. Fredrika Gullfoot ovšem věří, že lidé si její výrobky oblíbí kvůli něčemu jinému.

Unikátní pohled do života New Yorku, taxikář 10 let fotil své cestující

„Doufám, že se mi podaří v lidech vzbudit emoce. Na světě je tolik věcí, které potřebují zlepšit, a musíme se do toho pustit co nejdříve. Změna přichází skrze vnitřní přesvědčení, nikoliv skrze to, že vám někdo bude říkat, co máte dělat. Chci, aby se lidé do řas zamilovali tak, jako se to kdysi stalo mně. Pak to půjde snadno,“ uvedla pro wired.co.uk Fredrika.

Zdá se, že se jí to opravdu daří. Produkty společnosti Simris rychle nabírají na popularitě, a to nejen ve Švédsku. Na to, jak unikátní farma vlastně vypadá, se můžete podívat v naší galerii.

Před, během a po orgasmu: Erotikou nabité portréty dívek během chvil nejvyšší rozkoše
Život v rakvi: Podívejte se, jak vypadá opravdu drsné bydlení v Hongkongu

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,640
22,830
29,600
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější