Dodávky amerických zbraní na Ukrajinu jen zvětší počet obětí, varoval Putin | Reflex.cz
nahoru

Dodávky amerických zbraní na Ukrajinu jen zvětší počet obětí, varoval Putin

ČTK5. září 2017 • 10:20
Vladimir Putin.
Vladimir Putin.
• foto: 
Profimedia.cz

Ruský prezident Vladimir Putin dnes varoval před případnými dodávkami amerických zbraní Ukrajině. Oznámil také, že Rusko v Radě bezpečnosti OSN předloží rezoluci o vyslání mírových sil OSN do Donbasu na východě Ukrajiny, kde by tyto síly měly chránit pozorovatele Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), dohlížející na příměří mezi znepřátelenými stranami.

Konflikt mezi vládními vojsky a proruskými separatisty na východě Ukrajiny si vyžádal během tří let na 10.000 mrtvých. Moskva stále popírá přímé zapojení do konfliktu, i když fakta svědčí o tom, že separatisty vojensky podporuje.

"Dodávky zbraní do oblasti konfliktu nepomohou usmíření, ale situaci jedině zhorší," varoval Putin na závěr summitu v čínském městě Sia-men. Americké zbraně podle něj nijak nezmění situaci na východě Ukrajiny, jen zvětší počet obětí.

Upozornil také, že povstalci v Doněcku a Luhansku mají zbraní dost, a to i ukořistěných u nepřítele - a je možné, že tyto zbraně pošlou i do jiných konfliktních oblastí.

Rus vjel dodávkou do kina a způsobil požár. Nelíbil se mu program

Putin také oznámil, že Rusko předloží v RB OSN návrh rezoluce o vyslání mírových sil OSN na frontovou linii oddělující znepřátelené strany v Donbasu. "Přítomnost mírotvůrců, dokonce lze říci, že nikoliv mírotvůrců, ale lidí, kteří zajistí bezpečnost mise OBSE považuji za naprosto vhodnou a nevidím tu nic špatného. Naopak si myslím, že by to pomohlo k řešení problému na jihovýchodě Ukrajiny," řekl. Úkolem těchto sil by podle Putina bylo zajistit pouze bezpečnost pozorovatelů OBSE, nacházely by se pouze na frontové linii a nikde jinde a rozmístěny by mohly být pouze po stažení sil a těžkých zbraní, a tedy se souhlasem povstalců.

Myšlenku pozvání mezinárodních mírových jednotek do Donbasu nastolil před dvěma lety ukrajinský prezident Petro Porošenko, avšak s tím, že na misi by se podle něj samozřejmě nemohli podílet ruští "agresoři" a že by bylo nejlepší, aby šlo o policejní misi Evropské unie. Rusko zareagovalo tehdy odmítavě, Evropská unie zdrženlivě.

Napětí mezi KLDR a USA je na hraně obrovského konfliktu, tvrdí Putin
Sovětský svaz na snímcích legendárního fotografa. Prohlédněte si nahou realitu…

ČTK
Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,700
22,730
30,000
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější