nahoru

Přistěhovalec hrdina: Muž íránského původu v Británii zabránil útokům muslimského gangu

Lukáš Lhoťan9. srpna 2017 • 12:55
Útočníci z Liverpoolu: Faruq Patel, Amin Mohmed a Mohammed Patel
Útočníci z Liverpoolu: Faruq Patel, Amin Mohmed a Mohammed Patel
• foto: 
Archív

Britský deník The Independent před několika dny na svém webu informoval o případu íránského přistěhovalce Edrise Nosratiho, který byl svědkem toho, jak skupinka mladých muslimů v britském městě Liverpool napadala křesťany a bělochy. Nosrati nelenil a zalarmoval britskou policii, která proti útočícím mladíkům zasáhla. Britská média Nosratiho označila za muslimského hrdinu.

V rozhovoru pro deník The Independent Nosrati popisuje, jak byl v noci cestou domů svědkem útoku mladíků na bílého muže, a proto šel k mladým muslimům jim v tom zabránit. Když na mladíky promluvil, tak se ho jeden z nich zeptal, jestli je muslim. On odpověděl, že přece na tom nezáleží, ale mladík trval na odpovědi, a tak mu Nosrati řekl, že muslim je. Mladík mu nedůvěřoval a požádal ho, aby řekl něco muslimského, a tak mu Nosrati řekl islámské vyznání víry (tzv. šahádu). Zároveň si uvědomil, že před nedávnem Islámský stát vyzval své příznivce v Evropě k útokům na Evropany, a tak dostal obavu, že oni útočící mladíci jsou sympatizanti Islámského státu.

Jak dodává Nosrati, mladíci se ptali lidí, jestli jsou muslimové, nebo křesťané, a kdo odpověděl, že je křesťan, stal se okamžitě terčem jejich agresivity. Nosrati byl z toho šokován, neboť doposud nic takového v Anglii neviděl, píše The Independent.

Muslimové v Česku se bojí. Kamarádku zkopali, nikdo jí nepomohl, říká šéf HateFree Culture

Podle Nosratiho si útočící mladí muslimové své útoky natáčeli na telefon, a když přijela jím přivolaná policie, tak se pokusili uprchnout. Když se útočníkům uprchnout nepodařilo, tak se pokusili smazat z mobilního telefonu záznamy útoku, ale toho si všiml Nosrati, a tak se vrhl k jednomu z útočníků a bránil mu ve smazání záznamu jejich útoku, popisuje regionální zpravodajský web liverpoolecho.co.uk.

Útočníci byli později identifikováni jako Amin Mohmed, Faruq Patel a Mohammed Patel. Britský soudce při vynášení rozsudku zdůraznil, že útočníci napadali lidi záměrně kvůli tomu, že byli nemuslimové a běloši.

Charlie Gard, nejsledovanější nemocné dítě současnosti, zemřel

Útočníci se před soudem snažili omluvit své chování tím, že byli opilí a sami se předtím stali terči rasistických útoků. „Jakékoli útoky zaměřené na lidi z důvodu rasy, zdravotního postižení, náboženství, sexuální orientace nebo pohlavní identity nebudou tolerovány,“ řekl podle The Independent představitel místní policie Mark Drew.

Nosrati řekl médiím, že má radost z dopadení pachatelů a že „nezáleží na tom, jestli jste muslim, žid, křesťan, nebo cokoli jiného – hrozní lidé jsou prostě hrozní lidé“. Nosrati se za svůj čin dočkal ocenění a poděkování od obyvatel Liverpoolu, kteří mu přišli poděkovat a podpořit ho do jeho firmy, ale objevilo se i několik výhrůžek ze strany jeho muslimských souvěrců.

S brexitem skončí volný pohyb, oznámili Britové. Co všechno to znamená?
Koncentrační tábory nejsou jen vynález kolonialismu zdokonalený Hitlerem

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,530
21,710
28,440
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější