nahoru

Charlie Gard, nejsledovanější nemocné dítě současnosti, zemřel

ČTK 30. července 2017 • 11:00
Charlie Gard, nejsledovanější nemocné dítě současnosti, zemřel
foto: AP

Nemocný britský chlapec Charlie Gard, o jehož osud svedli jeho rodiče sledovanou právní bitvu s londýnskou nemocnicí, dnes zemřel. Informovala o tom britská BBC. Případ jedenáctiměsíčního chlapce vyvolal vlnu solidarity po celém světě.

"Náš krásný chlapeček odešel, jsme na tebe pyšní, Charlie," citoval The Daily Mail chlapcovu matku. Charlie trpěl syndromem mitochondriálního vyčerpání, které se projevuje postupným ochabováním svalstva a poškozením mozku. Jeho rodiče - Connie Yatesová a Chris Gard - se měsíce snažili přesvědčit londýnskou nemocnici, aby umožnila přesun dítěte do Spojených států za účelem experimentální léčby. Lékaři byli proti. Podle nich by tato léčba rozhodně nebyla úspěšná a pouze by prodloužila chlapcovo utrpení.

 

Gard a Yatesová se následně pokusili prosadit svůj názor soudní cestou. Britské soudy i Evropský soud pro lidská práva daly ale za pravdu nemocnici s tím, že je možné dítě odpojit od přístrojů a umožnit mu zemřít přirozeným způsobem. Chlapec byl následně převezen do hospice, kde dnes zemřel. Případ Charlieho vyvolal hluboké pohnutí nejen v Británii, ale i v zahraničí. Podporu mu v jeho boji o život vyjádřili například papež František nebo americký prezident Donald Trump.

ČTK
Diskuse ke článku