nahoru

Ve 14 městech světa bude vůbec poprvé unikátní výstava předmětů z koncentračního tábora Osvětim

Daniel Baret28. července 2017 • 09:00
Ve 14 městech světa bude vůbec poprvé unikátní výstava předmětů z koncentračního tábora Osvětim
foto: Pawel Sawicki / Muzeum Osvětim

Vůbec poprvé od konce druhé světové války se ve 14 městech Evropy a USA uskuteční putovní výstava předmětů z nacistického koncentračního tábora v Osvětimi. Celkem to bude 1150 předmětů a věcí, které s tímto hrůzostrašným místem, kde za války zahynulo 1,1 milionu lidí, uvidí lidé i mimo Polsko, kde se Osvětim nachází. V táboře zahynulo také mnoho obyvatel někdejšího Československa.

Kolem 600 předmětů na výstavě bude přímo z Osvětimi a další z jeruzalémského památníku Jad vašem, z washingtonského Muzea holocaustu a také od přeživších. Návštěvníci si budou kromě jiného moci prohlédnout originální německý vagon „Model 2“, ve kterém nacisté sváželi vězně do tábora.

Výstava se jmenuje „Ne tak dávno. Ne tak daleko“ a podle organizátorů (tím je muzeum v Osvětimi a španělská společnost Musealia) bude vyprávět příběhy osvětimských vězňů prostřednictvím jejich osobní věci.

Na všech místech, kde se akce uskuteční, se očekává velká návštěvnost. Samotný Osvětim totiž jen minulý rok navštívilo přes 2 miliony lidí.

„Svět se v současné době pohybuje nejistým směrem,“ řekl ve středu ředitel muzea v Osvětimi Piotr Cywiński. Výstava bude podle něj i varováním před tím, že není možné „budovat budoucnost na nenávisti, rasismu, antisemitismu a nekonečném pohrdání jinou lidskou bytostí“.

Projekt bude odstartován v prosinci letošního roku ve španělském Madridu.

Diskuse ke článku