Je to rozhodnutí sraba, komentuje demisi vlády Kalousek | Reflex.cz
nahoru

Je to rozhodnutí sraba, komentuje demisi vlády Kalousek

ČTK2. května 2017 • 15:50
Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
• foto: 
ČTK

Pražský hrad ponechává oznámení premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) o demisi vlády bez komentáře. Postup prezidenta bude podle jeho mluvčího Jiřího Ovčáčka oznámen v pravý čas. Ovčáček to uvedl na twitteru. Pravicová opozice Sobotku za jeho rozhodnutí kritizuje. ČTK to řekli zástupci ODS, TOP 09 a Starostů a nezávislých (STAN).

Podle předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska není Sobotka schopen nést svou zodpovědnost a rozhodování předává do rukou Zemana. "Z mého pohledu je to rozhodnutí sraba. On přeci dobře věděl o konfliktu zájmu svého ministra financí. On ten konflikt zájmů tři roky toleroval a posiloval moc svého ministra financí a když se mu to vymklo z rukou, tak místo aby to řešil, tak to vzdal," řekl Kalousek.

Jak hodnotí komentátor Reflexu Bohumil Pečinka Sobotkovu demisi:

Bohumil Pečinka o tom, co přijde po pádu vládyVIDEO Martin Bartkovský

Poznamenal, že rozhodnutí Sobotky pokládá za mimořádně nedůstojný krok, který nepřinese nic dobrého. "Máme historickou zkušenost, jak pan prezident Zeman nakládá se svými pravomocemi za takové situace, a opravdu si nemyslím, že měl dostat ten nástroj do ruky dřív, než bylo nezbytné," podotkl. TOP 09 podle něj může v tuto chvíli vzít demisi vlády jen na vědomí. Dodal, že strana je připravena vést "standardní politickou diskusi" a udělat vše pro to, aby nebyla posílena autokratická správa České republiky.

Analýza Bohumila Pečinky: Standardní česká politika skončila, je tu volební kampaň. Co…

Předseda STAN Petr Gazdík si myslí, že současná vláda měla málo pozitiv, jedním z nich ale byla stabilita. "Premiér a vicepremiér teď svým chováním uvrhli zemi před volbami do nestability," řekl ČTK. Sobotka se podle něj zřekl veškeré zodpovědnosti a předal ji Zemanovi.

Předseda ODS Petr Fiala označil demisi celé vlády za výraz bezradnosti a alibismu. "Premiérovo rozhodnutí je pokračováním absurdního politického divadla, které tu v režii stávající vlády sledujeme už několik měsíců," uvedl. Je podle něj mimo jiné s podivem, jak chce Sobotka jednat se stávajícími koaličními stranami, a tedy i s Babišem, o nové vládě, v níž ale nemá současný ministr financí Babiš být.

Sobotka je hráč! Překvapil a místo (ne)odvolání Babiše ohlásil vlastní demisi
Andrej Babiš o pádu vlády: To jsem nečekal
LeT 2. května 2017 • 15:38

Andrej Babiš o pádu vlády: To jsem nečekal

ČTK


Klíčová slova: Miroslav Kalousek, vláda, demise


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,720
23,080
29,420
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější