nahoru

Skotové půjdou k dalšímu referendu o nezávislosti, jenže většina jich pořád samostatnost nechce

Daniel Baret2. května 2017 • 16:30
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
• foto: 
Profimedia.cz

Zatím skotská premiérka Nicole Sturgeonová a její Skotská národní strana (SNP) pořád tlačí na uspořádání dalšího referenda o nezávislosti na Velké Británii, tak obyvatelé většinově nadále zůstávají odpůrcem samostatnosti. Sturgeonová ale doufá, že vše se změní v průběhu vyjednávání o odchodu Spojeného království z Evropské unie. Další referendum proto bude někdy na jaře 2019.

Přestože skotský parlament (ten v dnešní podobě vznikl v roce 1999) minulý týden rozhodl o tom, že nové referendum bude, není jisté, kdy přesně se odehraje. Britská premiérka Theresa Mayová už předtím řekla, že konání plebiscitu do ukončení výstupových rozhovorů s EU nepřipadá v úvahu. Předpokládá se, že jednání o Brexitu skončí někdy v březnu 2019.

„Teď bychom měli spolupracovat, abychom vyjednali správnou dohodu pro Skotsko, správnou dohodu pro Spojené království," řekla. Proto také se Sturgeonovou o dalším hlasování o nezávislosti nehodlá zatím vůbec diskutovat.

Britská premiérka Mayová chce vyhlásit předčasné volby na 8. června

Daleko zajímavější ale je, že ani podle posledních průzkumů nejsou Skotové, na rozdíl od své premiérky, odchodu ze Spojeného království nakloněni. Průzkum společnosti YouGov a deníku Times ukázal, že 51 procent Skotů si myslí, čímž se liší od parlamentu, že referendum o nezávislosti se v příštích pěti letech konat nemá. Jen 42 procent je přesvědčeno o opaku. A kdyby se hlasování přece jenom konalo, tak by 55 procent lidí hlasovalo pro setrvání ve svazku Spojeného království. A to je stejný výsledek, jaké ukázalo referendum v roce 2014.

Výsledky zřejmě ovlivňuje i to, že ve Velké Británii se 8. června budou konat parlamentní volby, které má jasně vyhrát Konzervativní strana populární a silné premiérky Mayové. Ta o dost posílila v průzkumech i v samotném Skotsku. Jenže tam vyhraje zcela jistě i v červnu Skotská národní strana. Předpokládá se, že v této části Velké Británie dostane kolem 40 procent hlasů.

Slovenská absurdita: Médiím hrozí pokuta za nazývání Británie Británií
Většina Britů podporuje tvrdé plány na odchod země z EU, Češi žijící na ostrovech se…

Daniel Baret
Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,770
22,420
29,130
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější