nahoru

Car je nahý! Srbové demonstrují proti nově zvolenému prezidentovi

Adéla Knapová27. dubna 2017 • 07:00
1080p720p480p360p240p

„Nechceme oligarchistán!“ skandují do padajícího večera převážně mladí lidé. Slova zanikají v pronikavém pískotu.  „Car je nahý,“ hlásá jeden z mnoha transparentů. A dav píská a píská. „Tohle není skutečný stát, ale hra na stát. My chceme opravdový stát!“ křičí skupina studentek a pár starších lidí se k nim přidává. Je po osmé hodině večer a několikasethlavý průvod kráčí Bělehradem po Terazijské třídě směrem k Náměstí republiky.

Nad večerním centrem Bělehradu visí vrtulníky, ve světle výloh a lamp se z bílých policejních přileb pohupujících se na opascích zásahových jednotek odrážejí desítky prasátek. Policisté postávají v hloučcích a povídají si, zpoza rohu se k nim nese ryk takzvaných klidných studentských nepokojů, jež už dva týdny probíhají ve většině velkých srbských měst. Ovšem v průvodech nejsou pouze studenti, ti jen přes sociální sítě demonstrace svolávají. I když by to asi ani nebylo potřeba. Například tady v Bělehradu se vyráží téměř každý den přesně v šest večer od budovy Národního shromáždění.

Někdy kráčí tři hodiny ulicemi pár stovek lidí, jindy i několik tisíc. Kolem průvodu jdou uniformovaní policisté a zásahové jednotky spíš pro formu, mezi protestujícími pak natáčejí a zaznamenávají tváře a jména desítky tajných policistů.

Prezidentský kandidát Hilšer: Zeman nechce čelit pravdě, vládu s komunisty bych nejmenoval

Druhého dubna byl v prezidentských volbách Aleksandar Vučič zvolen naprosto nečekaně hned v prvním kole. Bylo to drtivé vítězství. Přesto hned následující den vyšly do ulic většiny velkých srbských měst tisíce demonstrantů, kteří Vučiče označují za novodobého oligarchu, cara a korupčníka a zpochybňují legitimitu voleb.

Demonstrace jsou pokojné, bez násilností ze strany demonstrantů i policie. A nezdá se, že by zatím měly nějaký reálný dopad kromě toho, že centra velkých srbských měst jsou dočasně uzavřena pro automobily. Vučičova pozice je velmi silná a Vučič zatím, alespoň dle svého vyjádření do srbských médií, bere demonstrace spíš jako otravnou nepříjemnost. Otázkou je, jak budou nebo nebudou demonstrace pokračovat a (v) co se změní.

Vztah, který budí vášně: Manželka možného prezidenta Francie, Macrona, byla jeho…
Může ještě Marine Le Penová vyhrát volby? Některé propočty ukazují, že šance pořád žije

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,580
22,520
29,870
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější