nahoru

Výbuch zastavený na poslední chvíli. Norská policie zneškodnila bombu v centru Osla

ČTK 9. dubna 2017 • 08:42
Výbuch zastavený na poslední chvíli. Norská policie zneškodnila bombu v centru Osla
foto: Reuters

Norská policie dnes v noci provedla kontrolovanou explozi výbušného zařízení, které krátce předtím nalezla v centru Osla. Podle policie mohla podomácku vyrobená bomba způsobit jen omezené škody. Podezřelý člověk, který byl v souvislosti s tím zadržen, zůstává ve vazbě, informovala agentura AP.

Podle policejního náčelníka Vidara Pedersena bylo před stanicí metra Groenland v centru metropole nalezeno podezřelé zařízení, jehož možným účinkem si policie zprvu nebyla jista. Policisté proto vyklidili okolí, především lidi z barů a restaurací, které byly v sobotu večer plné.

Záběry z centra švédského Stockholmu po pátečním neštěstí:

Záběry z centra Stockholmu jen momenty po neštěstíVIDEO Reuters

Poté policejní pyrotechnici zařízení zneškodnili. Teprve následně Pedersen novinářům potvrdil, že šlo o bombu.

V Norsku a dalších severských zemích byla ode dneška zavedena zvýšená bezpečnostní opatření v souvislosti s pátečním teroristickým útokem ve Stockholmu, kde nákladní vůz najel do lidí na rušné nákupní ulici, přičemž zemřely čtyři osoby a dalších 15 bylo zraněno. Podezřelý z něj je 39letý muž původem z Uzbekistánu.

Rovněž norská policie zadržela možného strůjce objeveného zařízení, podrobnosti o něm však nezveřejnila. Podle norských médií vedení silových rezortů zvažuje zvýšení stupně teroristické hrozby v zemi.

ČTK


Klíčová slova: terorismus, bomba, policie, NorskoDiskuse ke článku