Stavební rarita: Norsko postaví za 8 miliard první tunel na světě pro lodě | Reflex.cz
nahoru

Stavební rarita: Norsko postaví za 8 miliard první tunel na světě pro lodě

Daniel Baret8. dubna 2017 • 15:05
Stavební rarita: Norsko postaví za 8 miliard první tunel na světě pro lodě
foto: Norwegian Coastal Administration (Kystverket)

Norské úřady ve středu představily odvážné plány na první tunel pro lodě na světě. Bude dlouhý 1700 metrů, spojí Moldefjorden a Kjødepollen na poloostrově Stad v západním Norsku a bude stát v přepočtu téměř 8 miliard korun.

Důvodem originálního a neobvyklého projektu je často velmi bouřlivé moře v této oblasti, tunel tak může některé problémy eliminovat. Propojí nejužší část poloostrova Stad a bude široký kolem 38 metrů. Nebude to tedy dopravní cesta pro nějaké obří lodě, ale vejdou se do něj plavidla jak pro nákladní, tak pro osobní dopravu. Výhodou bude také úspora času a paliva.

Úřady a projektanti, jak informovala televize CNN, se také domnívají, že tunel se stane velkou turistickou atrakcí, protože nic podobného na světě neexistuje.

Drsné probuzení: Mnohá sportoviště olympiády v Riu leží ladem a chátrají

Celkové náklady se odhadují na 315 milionů dolarů, což je v přepočtu necelých 8 miliard českých korun. První část díla by měla být otevřena v roce 2023.

Bouřlivých a větrných dní, kdy je plavba komplikovaná či je vůbec znemožněna zejména pro menší lodě, je v této oblasti od 50 do 100 v roce. Tato část norského pobřeží je pro plavbu označována za obzvlášť náročnou.

Plánuje se, že za hodinu propluje tunelem pět lodí a jejich provoz bude řízen jako na silnici semafory.

Unikátní fotky zpěvačky Émilie Bouchaudové, ženy, která měla nejužší pas na světě
Nebeská krása v podzemí: Jeskyně Terra Ronca v Brazílii jsou přírodním divem světa

Daniel Baret


Klíčová slova: Norsko, tunel, loď, architektura


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,000
29,270
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější