Útok ve Stockholmu: Kdy bude na řadě Praha? | Reflex.cz
nahoru

Teroristické útoky: Včera Stockholm, zítra možná Praha. Jsme připraveni?

Jiří X. Doležal8. dubna 2017 • 07:00
Teroristické útoky: Včera Stockholm, zítra možná Praha. Jsme připraveni?
foto: ČTK

Teroristický útok ve Stockholmu ukázal, jak iluzorní je náš pocit bezpečí. Teroristické útoky byly za uplynulý týden dva, Petrohrad a Stockholm, a je na nás připravit se na okamžik, kdy se mezi seznamem zasažených cílů ocitne i Praha.

Bylo by asi nesprávné vykládat, jak nás útoky z tohoto týdne vzaly, jak jsme psychicky spolu s oběťmi, a jak nás atentáty překvapily. Opak je totiž pravdou. Útoky nás už vlastně moc nepřekvapují, říkáme si: „Aha, tak Petrohrad (potažmo Stockholm či jiné postižené město) taky. Nojo, oni jsou ti džihádisté všude.“ Už si nepřebarvujeme profilovky na Facebooku, útok přestává být námětem každodenních rozhovorů, a teror se nám v Evropě v podstatě celkově normalizuje.

VIDEO: Vystrašení lidé prchají z místa nehody ve StockholmuVIDEO Twitter.com

V takové situaci je ovšem zjevné, že na řadě jsme někdy v budoucnosti i my, a že není otázkou zda, ale jenom kdy džihádisté udeří i u nás. A my bychom se měli podívat, jestli jsme připraveni. Já se obávám, že bolestivě ne. Útoky se sice normalizují, nevyvolávají už celoevropské vlny solidarity, ale pořád se odehrávají někde „u nich“.

V momentě, kdy se odehraje podobný útok u nás, se to samozřejmě změní - a proto bychom se na něj měli začít psychicky připravovat. Sestavit si v hlavě plán, co dělat, až se z Facebooku dozvím, že se na Vinohradech střílelo nebo že něco bouchlo v Bubenči. Obvolat všechny své blízké? A co když nepůjde síť, co když jí z bezpečnostních důvodů odpojí? Jak se dostanu domů, když bude uzavřena městská hromadná doprava? Mám vymyšlený plán, jak vyzvednout dítě ze školky, když bude zastavena automobilová doprava?

V centru Stockholmu najel nákladní automobil do lidí, na místě je několik mrtvých

Prostě připravit si nouzovou variantu, a vědět, kam v případě maléru utíkat nejdřív. Velmi podobně, jako Izraelci vědí, kde je nejbližší kryt protiletecké obrany, kde se mohou schovat před raketami odpalovanými z pásma Gazy.

A nemělo by jít jen o přípravu individuální. Lidé by se měli připravit i na to, že se do škol - ale i škol mateřských - musí vrátit něco jako branná výchova. Výchova k tomu, jak přežít v době krize, třeba teroristického útoku. Musíme se připravit i na obnovu civilní obrany a nejspíš asi pořádat i branná cvičení, aby se obyvatelstvo naučilo jednat ve vypjatých situacích alespoň trochu racionálně. Prostě - musíme se připravit na onu podivnou postmoderní válku s terorismem, která už klepe na dveře. Protože už tím příštím cílem džihádistů může být Praha.

VIDEO: Ve švédské metropoli zavládl chaos. Nikdo neví, zda šlo o útokVIDEO Twitter.com

Když umírají Rusové, je to normálka? Je suis Saint-Pétersbourg!
Jiří X. Doležal 5. dubna 2017 • 15:19

Když umírají Rusové, je to normálka? Je suis Saint-Pétersbourg!

Fakta o explozi v petrohradském metru
Leila Chadalíková 3. dubna 2017 • 16:36

Fakta o explozi v petrohradském metruKlíčová slova: terorismus, Stockholm, Švédsko


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,000
29,270
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější