...

... Zdroj: shutterstock.com

...
Filtrovat, nebo nefiltrovat vodu?
Vodou je třeba šetřit, do roku 2025 bude 1,8 miliardy lidí žít v regionech s absolutním nedostatkem vody.
3
Fotogalerie

Víte, jak správně pít? Naučte se to v rámci Světového dne vody

Od roku 1993 je 22. březen Organizací spojených národů zapsán jako Světový den vody. Voda tvoří zrhuba 75 % lidského těla, neobsahuje živiny, ale pro naše fungování je naprosto nezbytná. Přestože je pro nás voda, narozdíl od některých rozvojových zemí, snadno dostupná, mnoho z nás stále neví, jakou kvalitu vody při pitném režimu vyhledávat.

Přednost bychom měli dávat nízkomineralizované pramenité vodě. „Pramenitá voda obsahuje minerály v rozmezí 150-400 mg/l a ze zákona se do ní nesmí přidávat žádné jiné látky s výjimkou oxidu uhličitého – CO2, čímž se stává ideálním společníkem na každý den,” řekla Ing. Beata Karvašová, zodpovědná za kontrolu kvality pramenité vody z Rajecké doliny.

Taková voda zásobuje tělo vyváženým množstvím potřebných látek, jako je například vápník, hořčík. Na druhé straně však jednostranně nezatěžuje organizmus vysokým obsahem minerálů. Vápník je důležitý nejen jako stavební materiál kostí a zubů, ale spolupracuje také na regulaci srdeční činnosti, při srážení krve, podílí se na udržování svalového tonusu a na nervovém přenosu. Zdravý člověk by měl upřednostit vodu, která obsahuje v jednom litru 40 - 70 mg vápníku.

Hořčík, který se nachází hlavně v kostech, je také důležitý pro správnou činnost nervové soustavy a srdečního svalu. Předpokládá se, že pomáhá v prevenci kardiovaskulárních onemocnění tím, že předchází srážení krve v tepnách a způsobuje rozšiřování cév. Pro zdravého člověka stačí 20 mg v jednom litru vody.

Další důležité minerály ve vodě

Kromě vápníku a hořčíku, se v pramenité vodě vyskytuje také sodík a draslík. Sodík se podílí na regulování distribuce tělesných tekutin a rovnováhy pH. Optimální voda by však neměla obsahovat více než 200 mg sodíku v 1 litru. Nadměrný příjem sodíku může vést k hromadění tekutin v našem těle, otokům, u náchylných jedinců ke zvýšení krevního tlaku. Proto by jeho příjem měli redukovat zejména lidé trpící na onemocnění kardiovaskulárního systému a ledvin.

Draslík hraje důležitou roli při regulaci osmotického tlaku ve vnitrobuněčné tekutině. Uplatňuje se při svalové koncentraci, při přenosu nervového vzruchu a udržování normální nervové dráždivosti. V pramenitých a minerálních vodách se vyskytují i stopové prvky jako například železo zinek , jód a další. Naše tělo je však získává dostatečném mnoství v běžné potravě, kterou denně přijímáme.

Kolik za den vypít vody?

Příjem tekutin závisí mimo jiného i na tom, zda cvičíme a jakou máme celkovou fyzickou aktivitu. „Příjem tekutin ovlivní i to, kolik vypijeme nápojů s odvodňujícím účinkem (kávy, černého čaje) nebo například v případě žen také na tom, zdali jsou těhotné nebo kojící. Velkou roli hraje i zdravotní stav, kdy zvýšené množství tekutin bychom měli přijímat při horečkách nebo průjmech. Obecně ale platí, že by dospělý člověk měl vypít zhruba 20 – 40 ml tekutin na 1 kg tělesné hmotnosti za 24 hodin, což je cca 2 – 3 l tekutin denně,” uvedla nutriční terapeutka Bc. Martina Korejčková, DiS.

Pitný režim během dne

Určitě nepijte, až když pociťujete žízeň. V takovou dobu už tělo „křičí“ po doplnění tekutin, a to je špatně. Jedním z pravidel, které bychom měli dodržovat, je pít po několika dávkách během dne. Tělo totiž ztrácí vodu už během spánku, a proto je potřeba začít hydratovat hned poté, jak vstaneme. „Pít bychom měli rovnoměrně po dobu celé aktivní části dne - dohánět množství tekutin před spánkem není řešení. Během odpočinku se zpomaluje metabolizmus, také plný močový měchýř nás navíc bude nutit vstát na toaletu a spánek kvůli tomu nebude plnohodnotný. Pití vody rovnoměrně v průběhu dne tak zvyšuje její účinnost pro organismus,“ radí gastroenterolog a odborník na výživu MUDr. Peter Minárik a dodává, že nejlepší je najet na pitný režim jako na dobrý zvyk.

Ideální je proto pít raději častěji a po menších dávkách a vycvičit tak sebe i svoje tělo na časté intervaly doplňování tekutin. Začít bychom měli nejlépe hned z rána. Proto po probuzení vypijte ideálně dvě sklenice vody, pomůžete tak aktivovat vnitřní orgány. Pokud se vám podaří vypěstovat si návyk do dvanácté hodiny vypít přibližně litr tekutin, vaše tělo vám bude více než vděčné: „Pravidelné pití pramenité vody nalačno každé ráno zároveň posiluje zdravé hubnutí, protože zmenšuje pocit hladu a snižuje sklon k přejídání,“ vysvětluje dále Peter Minárik.

Signály špatné hydratace

Jedním ze signálů, jak poznat, že málo pijeme, je barva moči. Zdravá moč je světlá, čirá tekutina medové až jantarové barvy. Světlejší odstíny žluté barvy ukazují, že jste dobře hydratování. Jakmile barva výrazněji tmavne, je to znamení, že je potřeba více pít. "Nedostatek vody v těle prozrazuje malátnost, únava, bolest hlavy, zpomalení metabolických procesů, vznikající poruchy soustředění, nervozita. Zanedbávaný pitný režim tak může mít výrazný vliv například i na náš pracovní výkon, proto bychom jej neměli podceňovat v žádném ročním období,” zdůrazňuje na závěr nutriční terapeutka Martina Korejčková.