nahoru

Pracujete v zahraničí a chcete dávky na děti? Německo a další státy EU se chystají škrtat

Lucie Bednárová; Info.cz 8. března 2017 • 14:30
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
• foto: 
iStock

Snížit rodinné dávky dětem, jejichž rodiče pracují v jiné zemi EU, chce v evropské osmadvacítce stále více států. K Německu, které s nápadem na počítání dávek podle životních nákladů přišlo jako první, se přidalo už i Rakousko, Dánsko a Irsko. Na schůzce evropských ministrů práce se proti jejich plánu postavily středoevropské státy včetně České republiky společně s Itálií. Podle české ministryně práce Michaely Marksové „může takový návrh podkopat podporu EU mezi lidmi“. Podobný názor zastává i Evropská komise, která jej označuje za diskriminační.

„Česká republika odmítá úvahy a požadavky některých členských států na snížení rodinných dávek podle životních nákladů země, kde děti žijí a kam se takové dávky vyplácí,“ prohlásila po bruselském jednání s dalšími zeměmi česká ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Návrh, s nímž původně před několika měsíci přišlo Německo a který si postupně získává stále širší podporu i jinde v Evropě, považuje za nepřijatelný. Ve výsledku to totiž povede k tomu, že se v Evropě ještě více prohloubí ekonomické rozdíly mezi západem a východem.

Myšlenka snížit rodinné dávky, které zahrnují například přídavky na děti nebo rodičovské přídavky, cizincům s dětmi v zemi původu, nadchla kromě zmiňovaného Německa už i také Dánsko, Rakousko a Irsko. Tyto země se spolu s Německem snaží změnu prosadit do unijního práva a odvolávají se při tom na tehdejšího britského premiéra Davida Camerona, který jim v tom vyšlapal cestičku. Dohodu s Bruselem, která byla kritizována i českými politiky, ale nakonec smetli ze stolu britští voliči v referendu o brexitu.

Kromě Česka se proti návrhu západoevropských zemí ostře vymezily i další státy ze střední a východní Evropy, které podpořila Itálie. Změny se navíc nezamlouvají ani Evropské komisi. Podle evropské komisařky pro zaměstnanost a sociální věci Marianne Thyssenové znevýhodňují právě chudší země evropské osmadvacítky.

Více informací se dočtete na webu INFO.CZ >>>

Lucie Bednárová; Info.cz
Diskuse ke článku