Pracujete v zahraničí a chcete dávky na děti? Německo a další státy EU se chystají škrtat | Reflex.cz
nahoru

Pracujete v zahraničí a chcete dávky na děti? Německo a další státy EU se chystají škrtat

Lucie Bednárová; Info.cz8. března 2017 • 14:30
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
• foto: 
iStock

Snížit rodinné dávky dětem, jejichž rodiče pracují v jiné zemi EU, chce v evropské osmadvacítce stále více států. K Německu, které s nápadem na počítání dávek podle životních nákladů přišlo jako první, se přidalo už i Rakousko, Dánsko a Irsko. Na schůzce evropských ministrů práce se proti jejich plánu postavily středoevropské státy včetně České republiky společně s Itálií. Podle české ministryně práce Michaely Marksové „může takový návrh podkopat podporu EU mezi lidmi“. Podobný názor zastává i Evropská komise, která jej označuje za diskriminační.

„Česká republika odmítá úvahy a požadavky některých členských států na snížení rodinných dávek podle životních nákladů země, kde děti žijí a kam se takové dávky vyplácí,“ prohlásila po bruselském jednání s dalšími zeměmi česká ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Návrh, s nímž původně před několika měsíci přišlo Německo a který si postupně získává stále širší podporu i jinde v Evropě, považuje za nepřijatelný. Ve výsledku to totiž povede k tomu, že se v Evropě ještě více prohloubí ekonomické rozdíly mezi západem a východem.

Evropské odzbrojování: Mít doma vzduchovku bude znamenat problém. Kdy dojde na praky?

Myšlenka snížit rodinné dávky, které zahrnují například přídavky na děti nebo rodičovské přídavky, cizincům s dětmi v zemi původu, nadchla kromě zmiňovaného Německa už i také Dánsko, Rakousko a Irsko. Tyto země se spolu s Německem snaží změnu prosadit do unijního práva a odvolávají se při tom na tehdejšího britského premiéra Davida Camerona, který jim v tom vyšlapal cestičku. Dohodu s Bruselem, která byla kritizována i českými politiky, ale nakonec smetli ze stolu britští voliči v referendu o brexitu.

Kromě Česka se proti návrhu západoevropských zemí ostře vymezily i další státy ze střední a východní Evropy, které podpořila Itálie. Změny se navíc nezamlouvají ani Evropské komisi. Podle evropské komisařky pro zaměstnanost a sociální věci Marianne Thyssenové znevýhodňují právě chudší země evropské osmadvacítky.

Více informací se dočtete na webu INFO.CZ >>>

Kam se vydá Nizozemsko? O vítězství ve volbách se přetahují kritik Koránu Wilders a…
Předstírala, že je černoška. Teď ženě s českými kořeny hrozí život na ulici a práci jí…

Lucie Bednárová; Info.czVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Šmejdi dál kasírují a důchodci se dál zbavují úspor. Český mincovní obchod se po třech letech nezměnil
PREMIUM X Zrcadlo českého národa: Karel Gott si v roce 1977 zvolil stranu hřiště. A vybral si špatně
PREMIUM X Jak na pazourek? Zkušený mistr řemesla vás naučí nejlepší řemeslné triky neandertálců
PREMIUM X Východ vrací úder: Počítačové hry válcují Hollywood a Češi jsou u toho
PREMIUM X Jefim Fištejn: Pokrok nezastavíš aneb Politická korektnost za hranicí absurdity

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější